Moderator: Witam wszystkich na czacie. Na Wasze pytania odpowiada Bożena Kieryl - konsultantka ds. rozwoju dziecka
Bożena Kierył, konsultantka ds. rozwoju dziecka: Witam serdecznie. Zapraszam do zadawania pytań i dzielenia się wątpliwościami.

SZKOŁA RODZENIA

Anika: Od 3 tygodni jestem w ciąży. Czy i kiedy powinnam zgłosić się do szkoły rodzenia? Moja mama nie korzystała z takiej szkoły i też jestem na świecie, stąd moje wątpliwości.
B.K: Do szkoły rodzenia należy zgłosić się 2 - 3 miesiące przed terminem porodu. Pracującym tam specjaliści pomagają zrozumieć, że rozwój zaczyna się w chwili poczęcia, a nie przyjścia na świat dziecka. Przygotowują rodziców do porodu, opieki nad noworodkiem, udzielają porad prawnych i medycznych. Prowadzą również ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet w ciąży, które później ułatwiają poród.

KARMIENIE PIERSIĄ

Karolina: Mój 5-tygodniowy syn nie chce ssać piersi, płacze i jest bardzo niespokojny. Co robić?
B.K: Proszę zwrócić uwagę na pozycję przy karmieniu, czy dziecko ma możliwość oddychania noskiem, czy potrafi utrzymać rytm ssania, połykania i oddychania.

Marysia: Moje dziecko ma już 6 miesięcy. Czy mogę już przestać karmić je piersią? Wracam do pracy i będzie to dla mnie uciążliwe.
B.K: Wskazane jest karmienie dziecka piersią do 12. miesiąca życia, jednak od około 7-8 miesiąca dziecko domaga się bardziej treściwego jedzenia niż mleko i stopniowo można włączać do diety np. zupki. Poza tym pracodawca ma obowiązek zwolnić kobietę na godzinę w trakcie pracy lub godzinę wcześniej, by mogła nakarmić dziecko piersią. Może Pani również ściągać pokarm i karmić je z butelki.

Anna: Mam 3-miesięczne dziecko i nie wiem, czy powinnam karmić je piersią regularnie, czy wtedy, gdy zaczyna płakać. Co Pani radzi?
B.K: 3-miesięczne niemowlę przesypia ok. 10-12 godz. na dobę i zazwyczaj budzi się, kiedy potrzebuje jeść. W czasie snu dzieci dojrzewają i rosną, a przerwanie im tej fazy rozwoju może powodować stres. Radziłabym więc karmienie na żądanie dziecka.

DOTYK I INNE ZMYSŁY

Jung_Frau24: Jak zmusić dziecko do mycia zębów?
B.K: Możliwe, że niechęć dziecka do mycia zębów wywołana jest nadwrażliwością na dotyk. O takiej dolegliwości świadczyć może również to, że dziecko nie lubi się ubierać, przytulać i kaprysi przy jedzeniu. Radzę skonsultować się z terapeutą rozwoju psychomotorycznego. Proszę również spróbować w atrakcyjny sposób zachęcić dziecko do mycia zębów - kolorowa szczoteczka, dobra pasta.

Karolina: Mój mały synek dziwnie podkurcza nóżki. Po czym poznać, że wymaga rehabilitacji?
B.K: Może to być objaw nadmiernego napięcia mięśniowego. Proszę podzielić się obawami z fizjoterapeutą.

Patrycja: Bawię się z dzieckiem grzechotką, ale niepokoi mnie, że synek często nie zwraca uwagi na jej dźwięk.
B.K: Już noworodek reaguje na różne bodźce zmysłowe - głos, dźwięk zabawek, światło, dotyk. Jeżeli dziecko nie reaguje na zabawy grzechotką, warto skontaktować się z terapeutą rozwoju psychomotorycznego. Przeprowadzi on z Panią wywiad dotyczący rozwoju, zachowania i reakcji dziecka w różnych sytuacjach. Ponieważ nie zawsze jeden z występujących objawów jest powodem do niepokoju.

Betka: Moje półroczne dziecko domaga się, bym non stop nosiła je na rękach. Czy powinnam mu ulegać?
B.K: Każde zdrowe dziecko lubi być kołysane. Jeżeli jednak domaga się tego nieustannie, powinna umówić się Pani na spotkanie z terapeutą ds. rozwoju dziecka.

Bożena: Dziecko bije mnie po twarzy i ciągnie za włosy, kiedy chcę wziąć je na ręce, co robić?
B.K: Często w taki sposób zachowują się dzieci z nadwrażliwością dotykową. Proszę umówić się na spotkanie z terapeutą ds. rozwoju dziecka.

radio_gaga: Kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się chodzić?
B.K: Większość dzieci zaczyna poruszać się samodzielnie około pierwszego roku życia. Ale nauka chodzenia to proces, który trwa od chwili przyjścia dziecka na świat. Najpierw dzieci dźwigają główkę, obracają się z brzuszka na plecy, raczkują - co przygotowuje je do samodzielnego chodzenia. Jeżeli wymienione przeze mnie etapy rozwoju ruchowego przebiegały prawidłowo, efektem końcowym będzie chodzenie.

ROZWÓJ INTELEKTUALNY DZIECKA

Mandaryna: Czy półroczne dziecko może oglądać telewizję i jeśli tak, to ile czasu dziennie?
B.K: Półroczne dziecko absolutnie nie powinno oglądać telewizji.

Karolina: Czy 8-miesięcznemu dziecku można już czytać książeczki?
B.K: Zdecydowanie tak. Dziecko uwielbia słuchać głosu rodziców, rytmu wierszyków i bajek. Sprzyja to rozwojowi mowy.

Patrycja: Czy radzi Pani ulegać modzie na słuchanie z dzieckiem muzyki, np. Mozarta itd. Czy to ma sens?
B.K: Muzyka pobudza funkcje półkul mózgowych u dziecka. Proszę jednak zaproponować dziecku taką muzykę, jak mu się podoba.
radio_gaga: Czy może być heavy metal albo punk?
B.K: Taka muzyka jest zdecydowanie za "ostra". Dziecko nie jest gotowe na tak gwałtowne bodźce.

Dominika: Jestem Polką, mój mąż pochodzi z Wielkiej Brytanii i w tej chwili spodziewamy się dziecka. Czy powinniśmy mówić do niego od urodzenia w obu językach?
B.K: Zdecydowanie tak. Już od 7. miesiąca ciąży dziecko bardzo dobrze rejestruje dźwięki, dlatego rodzice dwujęzyczni jeszcze przed porodem powinni przygotowywać dziecko do nauki dwóch języków. Po przyjściu na świat dziecko będzie rozpoznawać ich głosy.

ROZWÓJ EMOCJONALNY DZIECKA

Piothr: Kiedy powiedzieć dziecku, że nie ma Świętego Mikołaja?
B.K: To bardzo indywidualna sprawa. Niektóre dzieci wierzą w niego do końca szkoły podstawowej, inne negują jego istnienie już w przedszkolu. Najlepiej powiedzieć dziecku prawdę, kiedy zaczyna się dopytywać.
Piothr: Czy mam wręczyć prezent w przebraniu Mikołaja i zdjąć potem brodę? Dziecko nie przeżyje szoku?
B.K: Radzę nie robić w ten sposób. Może to być dla dziecka wielkie rozczarowanie. Lepiej poprosić kogoś obcego, kogo nie rozpozna dziecko, by przebrał się w strój Mikołaja.

Moderator: Dziękuję bardzo naszemu gościowi - pani Bożenie Kierył oraz wszystkim użytkownikom serwisu za dyskusję.
Bożena Kierył: Dziękuję za pytania. Pozdrawiam serdecznie.