Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne rozważy w tym miesiącu wniosek zgłoszony przez lekarza internistę z Rotherham, doktora Matta Capehorna. Postuluje on, by rząd uznał otyłość u dzieci poniżej 12. roku życia za zaniedbanie i wprowadził legalną ochronę tych dzieci. Rodzice mieliby odpowiadać prawnie za utuczenie swojego potomstwa.

Capehorn, który prowadzi również klinikę leczenia otyłości, powiedział BBC: "Martwi mnie i moich kolegów rozbieżność, z jaką społeczeństwo, profesja medyczna i sądy traktują dziecko otyłe a niedożywione. Dziecko wychudzone, sama skóra i kości, wywołuje oburzenie, ale do takiej reakcji dochodzi jedynie w ekstremalnych przypadkach, jeśli chodzi o dzieci otyłe".

Doktor Tabitha Randell, konsultantka-pediatra z Nottingham, powiedziała, że powszechne staje się, że z powodu otyłości w wiek dojrzewania wchodzą dzieci już przed osiągnięciem 10. roku życia.

Lekarze wypowiadający się anonimowo twierdzą, że przekarmianie dzieci powinno zostać uznane za zaniedbanie w przypadkach ekstremalnych. Część specjalistów jednak sądzi, że traktowanie otyłości u dzieci jako formy zaniedbania nic nie da. Otyłość jest problemem zdrowia publicznego, a nie kwestią opieki nad dziećmi - uważają eksperci z królewskiego Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka.