6 skutecznych sposobów na oszczędzanie czasu
1 Plan zajęć, obowiązków, sprzątania – dzięki niemu zawsze wiadomo, gdzie się znajdują domownicy, ale też o której wrócą do domu. Plan sprzątania określa terminy oraz zakres obowiązków, co pozwala uniknąć nieporozumień.
Shutterstock
2 Rozplanowanie tego, co rodzina będzie jadła powoduje, że: • nie trzeba się zastanawiać, co przyrządzić, • wcześniej wiadomo, jakich produktów będziemy potrzebowali, • dzieci nie będą już pytały, co dzisiaj na obiad, bo wystarczy, że spojrzą na tablicę. A jeśli będziemy mieli jednak ochotę na coś innego, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić plan.
Shutterstock
3 Oszczędza pieniądze, choć tak naprawdę to już końcowy efekt. Lista ma kilka innych atutów: • wiadomo, kiedy powinniśmy uzupełnić zapas • nie kupujemy niepotrzebnych produktów i unikamy robienia nadwyżek, które zabierają miejsce i mogą się popsuć, • w sklepie oszczędzamy czas, co wiąże się z kolejnym punktem: • jeśli często robimy zakupy w tym samym sklepie, możemy tak zaplanować trasę zakupów, żeby była jak najkrótsza, a listę ułożyć tak, aby pierwszy artykuł był przy wejściu do sklepu, a ostatni blisko kas.
Shutterstock
4 jeżeli nosimy przy sobie pęk kluczy, każdy oznaczmy innym kolorem – to ułatwi szybkie znalezienie konkretnego klucza. Podobnie zróbmy z kablami, które zazwyczaj się plączą i przy listwie nie wiadomo, który jest od monitora, który od drukarki czy komputera. Można je oblepić na końcach kolorową taśmą albo oznaczyć odpowiednio opisaną przypinką.
Shutterstock
5 Sztućce, przyprawy, narzędzia, artykuły spożywcze, biurowe itd. powinny mieć w domu swoje miejsce. Chodzenie w poszukiwaniu czegokolwiek to strata czasu i energii. To dotyczy każdego aspektu życia. Dlaczego mam wstawać od biurka, jeśli potrzebuję notatnika czy pendrive’a? Przecież powinien leżeć w szufladzie po lewej!
Shutterstock
6 Tak jak sztućce leżą w odpowiednich przegródkach, tak uporządkować można narzędzia itp. W garażu, komórce, piwnicy czy na strychu wszystko powinno mieć swoje miejsce. Jeśli zaś mowa o narzędziach, to można je zawiesić na ścianie, na której obrysujemy najpierw ich kontury. Dzięki temu narzędzia zawsze będą pod ręką, a po skończonej pracy będzie wiadomo, czy każde wróciło na swoje miejsce. Funkcję takiej ściany może pełnić walizka z przegródkami o odpowiednich wycięciach – tu również od razu będzie widać, czy czegoś nie brakuje.
Shutterstock
7 Na koniec pamiętajmy o kaizen - terminie zapożyczonym z filozofii lean. – To japoński termin oznaczający ciągłe doskonalenie. Wszystko może się odbywać jeszcze sprawniej, zawsze możemy pracować efektywniej. Nie trzeba od razu stawać na głowie i przewracać życia do góry nogami. Małe kroki prowadzą do wielkich zmian – mówi Maciej Wiertel. – To dotyczy także, a może przede wszystkim, naszego codziennego życia. Tylko co teraz zrobić z tymi zaoszczędzonymi godzinami?
Shutterstock