Czytelniczki magazynu dla panien młodych - "You & Your Wedding", które brały udział w badaniu, nie wyobrażają sobie, by ich druhna przed ślubem przytyła, zaszła w ciążę czy radykalnie zmieniła uczesanie. O "ślubną" przysługę zazwyczaj proszą przyjaciółkę (61 proc.), rzadziej siostrę (49 proc.).

Zanim jednak panna młoda zdecyduje się, komu powierzyć rolę świadka, długo rozważa wady i zalety kandydatek. Czytelniczki "You & Your Wedding" skarżyły się bowiem, że ich nieodpowiedzialna druhna zbuntowała się i nie założyła przygotowanej dla niej przez pannę młodą sukni, a inna zapomniała wysłać części powierzonych jej zaproszeń na ślub.

Na podstawie przeprowadzonej ankiety, redaktorzy magazynu, przygotowali projekt kontraktu dla druhny. Ich zdaniem powinna się ona dodatkowo zobowiązać do abstynencji alkoholowej i seksualnej na weselu. Nie od dziś bowiem wiadomo, że koleżanki panny młodej mają największą szansę na męskie zainteresowanie podczas ślubnego przyjęcia.

"Planowanie przyjęcia weselnego może być dla panny młodej bardzo stresujące, a nieodpowiedzialna druhna może zrujnować zarówno misterne przygotowania, jak i dzień ślubu " - tłumaczył Colette Harris, redaktor magazynu "You & Your Wedding".

"Pary młode często odkładają ślub do momentu aż osiągną niezależność finansową. Przyjęcie w Wielkiej Brytanii kosztuje bowiem ok. 25 tys. funtów (ok. 125 tys. zł) i byłoby szkoda, gdyby z powodu druhny nie było idealne" - dodaje.