Wszyscy uważamy się za dobrze wychowane osoby, a do znajomości zasad savoir vivre’u przyznaje się blisko 90%. Nawet 87% z nas honoruje je podczas rodzinnych spotkań. Stosujemy je jednak wybiórczo.

Reklama

Odpowiednie ułożenie i korzystanie ze sztućców…

…szklanek oraz kieliszków jest najczęściej przestrzeganą zasadą savoir vivre’u przy stole. Z danych marki Mosso wynika, że wagę do tego przywiązuje aż 85% badanych. Równie ważne jest dla nas używanie sztućców znajdujących się najdalej od talerza, czyli według zasady „od zewnątrz do wewnątrz”. Uwagę zwracamy także na bieżące usuwanie brudnych naczyń ze stołu – 70% oraz korzystanie z serwetek – 63%. Okazuje się, że blisko 50% badanych przestrzega, w sumie zaczerpniętej z restauracji, zasady kolejności podawania posiłków: przystawka, zupa, danie rybne, danie mięsne, sery, deser i na końcu kawa. Wiąże się ona także z podawaniem potraw z uwzględnieniem rodzinnej ważności: osobom starszym, honorowym gościom, kobietom i reszcie. Z badań wynika też wynika, że nawet mniej niż połowa Polaków stara się dbać o to, by na stole niczego nie zabrakło oraz aby kieliszki gości nie były puste. Swoje zaniedbania w tej materii zwykle tłumaczą zajmowaniem się w tym czasie rozmową lub zabawianiem dzieci. Zaskakujący jest również fakt, że tylko 23% mężczyzn deklaruje odsuwanie krzesła kobietom.

- Smacznego? - Nie dziękuję!

Chociaż ponad 50% osób przyznaje, że życzenie „smacznego” przed posiłkiem narusza dobre maniery, to i tak tego zwrotu używa ponad 70% z nas. Dlaczego? Zazwyczaj z przyzwyczajenia, z grzeczności lub z zasłyszenia z restauracji. Ale to właśnie tylko w tej ostatniej etykieta zezwala na powiedzenie „smacznego” przez kucharza bądź kelnera. Naruszenie dobrych manier przejawia się także w innych postaciach. Do najczęściej wskazywanych należy nadmierne mlaskanie oraz siorbanie – spotyka się z tym aż 84% ankietowanych. Inne często praktykowane to: mówienie z jedzeniem w ustach, korzystanie podczas posiłku z telefonu komórkowego czy oglądanie telewizji. Przyjemność wspólnego ucztowania przy stole niweczy także zachęcanie do jedzenia, nadmierne spożywanie alkoholu oraz pośpiech w spożywaniu posiłków. Do spędzania czasu z bliskimi nie zachęca również dłubanie wykałaczką w zębach, jedzenie z otwartymi ustami, picie zupy prosto z talerza, jedzenie owoców palcami czy makaronu łyżką. Niepokojący jest też fakt, że nawet 46% z badanych Polaków pali bądź wyraża zgodę na palenie papierosów przy stole.