Jego współpracownicy postanowili przekonać się, dlaczego niektórzy ludzie czują, że muszą pracować nadmiernie i pod wpływem kompulsji.

Reklama

- Poszukiwaliśmy powiązań między pracoholizmem i dwoma postaciami perfekcjonizmu - mówi =dr Stoeber. - To znaczy perfekcjonizmu zorientowanego na siebie (dana osoba ustala wyśrubowane standardy dla siebie samej) oraz perfekcjonizmu społecznego (dana osoba czuje, że inni mają wysokie standardy, a akceptacja z ich strony oznacza, że się do tych standardów dorosło) - wyjaśnia.

Naukowcy odkryli między innymi, że perfekcjoniści zorientowani na siebie przejawiali o wiele większe poziomy pracoholizmu. Częściowo dlatego, że grupa ta była motywowana przez wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, takie jak samokontrola i nagroda.

Natomiast perfekcjoniści społeczni raczej rzadko okazywali się pracoholikami.

- Nasze rezultaty sugerują, że perfekcjoniści zorientowani na siebie częściej są pracoholikami - podsumowuje dr Stoeber. - Pracoholizm u nich jest napędzany przez typ motywacji, którą charakteryzuje zaangażowanie własnego ego i poczucie ważności własnej osoby, jak również kary i nagrody - dodaje.

Źródło:http://www.biomedical.pl/

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!