Naukowcy z University of Southampton przeprowadzili całą serię eksperymentów z udziałem ochotników z uniwersytetów w Chinach oraz Holandii.

Reklama

Pierwsze doświadczenie polegało na prowadzeniu przez uczestników w ciągu 30 dni rejestru wspomnień. Jak się okazało, nostalgiczny nastrój był częstszy w zimne dni. Drugi eksperyment wykazał, że badani mieli najwięcej wspomnień w chłodnym pokoju (20 stopni Celsjusza) w porównaniu z pokojem o komfortowej temperaturze 24 stopni czy gorącym (28 stopni).

Kolejne doświadczenie polegało na wspominaniu szczęśliwych lub neutralnych momentów własnej przeszłości w zimnym pokoju. Jak się okazało, pod wpływem miłych wspomnień biorący udział w badaniach osoby uznawały pokój za cieplejszy. Podobnie - miłe wspomnienia pozwalały dłużej trzymać rękę w zimnej wodzie.

Jak komentuje badacze, wspomnienia nie tylko pozwalają podnieść sobie psychologiczny komfort - na przykład zwalczyć samotność - ale także mają działanie fizjologiczne. Dalsze badania powinny wyjaśnić, jak wpływają wspomnienia na inne niż niska temperatura formy fizycznego dyskomfortu.