Jazda samochodem to dla większości badanych kobiet przede wszystkim samodzielność (74 proc.) i odpowiedzialność (69 proc.), ale dla sporej części także wolność (60 proc.) i radość (50 proc.). Blisko połowie respondentek prowadzenie samochodu kojarzy się z bezpieczeństwem, co piątej badanej z koniecznością, a tylko co dziesiątej ze stresem i zagrożeniem - wynika z badania przeprowadzonego wśród zmotoryzowanych kobiet przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

Reklama

Badanie obala mit, że kolor samochodu jest dla pań najważniejszy. Najbardziej cenioną cechą samochodu jest niezawodność i bezawaryjność. Wskazało ją prawie dwie trzecie kobiet. W dalszej kolejności respondentki wymieniały wielkość auta (39 proc.), wygląd zewnętrzny i wyposażenie (po 32 proc.) oraz markę (29 proc.).

Kolejny stereotyp o kobietach za kierownicą dotyczący poprawiania makijażu i wysyłania SMS-ów również nie znalazł potwierdzenia w wynikach badań. 79 proc. pań twierdzi, że nigdy lub bardzo rzadko poprawia makijaż w samochodzie, a 78 proc. nigdy lub bardzo rzadko wysyła lub odczytuje wiadomości SMS.

Spora część ankietowanych potrafi samodzielnie nie tylko tankować swoje auto (95 proc.), lecz także dolać płynu do spryskiwaczy (81 proc.), skorzystać z myjni (79 proc.) czy sprawdzić poziom oleju (67 proc.). Jednak część z nich (43 proc.) przy tej ostatniej czynności prosi o kogoś z rodziny lub przyjaciela, a tylko jedna trzecia pań potrafi zrobić to samodzielnie.

Najwięcej problemów sprawia zmotoryzowanym Polkom wymiana żarówki (nie potrafi tego zrobić 59 proc. ankietowanych), zmiana koła (54 proc.) i sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego (49 proc.). Faktem jest, że w obecnych samochodach wymiana żarówki jest poważnym problemem również dla większości mężczyzn.

Dla kobiet bardzo istotna jest marka oleju, paliwa i opon. Najbardziej rozpoznawalną marką olejową wśród badanych jest Castrol. Zna go 88 proc. ankietowanych. Kolejne miejsca zajęły Mobil (84 proc.) i Lotos (82 proc.).

Polki uważają się za kierowców jeżdżących bezpiecznie (87 proc.) i dbających o swój samochód (79 proc.). Niemal połowa badanych lubi szybką jazdę, a blisko 60 proc. uważa, że zna się na podstawowych parametrach technicznych. Zdecydowana większość kobiet stosuje się do ograniczeń prędkości, przepuszcza przechodniów na pasach i zwraca uwagę na to, aby pasażerowie na tylnym siedzeniu mieli zapięte pasy. Ponad dwie trzecie badanych twierdzi też, że jeździ ekonomicznie.

Co czwarta kobieta uważa samochód jedynie za środek transportu, podczas gdy dla niemal dwukrotnie większego odsetka auto jest miejscem, w którym panie czują się dobrze. Co piąta ankietowana wyraża się o samochodzie jak o przyjacielu. Na stopień emocjonalnego podejścia do auta wyraźnie wpływa częstość prowadzenia samochodu. Kobiety, które codziennie lub prawie codziennie siadają za kółkiem częściej traktują swój samochód jako przyjaciela niż kobiety, które prowadzą rzadziej.

Badanie przeprowadzono na grupie 327 zmotoryzowanych kobiet w wieku 30-54 lata w lipcu 2012 r., przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Castrol.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!