John McEnroe uważany jest za jednego z najlepszych, ale i ekscentrycznych tenisistów wszech czasów. Był kreatywny i obdarzony niezwykłym "czuciem" piłki. Słynął też jednak z impulsywności i nieopanowania. Nie potrafił przegrywać. Legendarne były jego chamskie ataki. Czyli typowy mańkut. A może to tylko przesąd?

Reklama

13 sierpnia, w dniu ludzi leworęcznych, znowu rozgorzała debata - jacy oni są. Naukowe badania wyraźnie dowodzą, że ludzie, którzy posługują się lewą ręką z większą łatwością niż prawą, mają całkowicie inne cechy charakteru. Ich mózg inaczej pracuje, dlatego znacznie łatwiej jest się im dogadać między sobą.

Reklama

Historia mańkutów jest bardzo długa. - Archeologiczne badania wykazują, że leworęczne osoby żyły setki tysięcy lat temu - powiedział Stefan Gutiwński, jeden z naukowców z berlińskiej Charite.

Obecnie na świecie ok. 90 procent społeczeństwa sprawniej posługuje się prawą ręką niż lewą. Ta liczba od lat pozostaje stała. Mimo wszystko w wielu krajach to właśnie leworęczni dochodzą do władzy. Naukowcy są pewni, że ma to spory związek z ich cechami charakteru.

Uniwersytet w Montpellier postanowił zatem sprawdzić, jaki ma to wpływ na poszczególne nacje. Zbadali zatem tak odmienne obszary jak Inuit na Alasce oraz Dioula w Burkina Faso i doszli do zaskakujących wniosków.

Reklama

- Kultury, których determinuje pokojowe podejście do życia, we władzy nie mają osób leworęcznych. Całkowicie inaczej jest, gdy rządzi mańkut. Takie narody są wówczas znacznie bardziej skłonne do stosowania przemocy - powiedziała kierowniczka badań Charlotte Faurie.

Na polu bitwy leworęczne osoby mają znacznie więcej szans. Ich przeciwnicy są, bowiem najczęściej praworęczni, więc trudniej im się bronić i atakować, gdy walczą z mańkutem. Zresztą doskonale widać to również w sporcie. W takich dyscyplinach jak szermierka, tenis, czy boks, to właśnie oni sprawiają największe problemy.

Bezsprzecznie wiadomo, że zdolność sprawnego posługiwania się lewą ręką jest dziedziczna. Jeśli oboje rodzice są praworęczni, szansa, że dziecko będzie mańkutem, wynosi około 2 procent.

Czy zatem należy się martwić, jeśli do władzy dochodzi mańkut? Naukowcy uspokajają, że nie, ale faktem jest jednak, że zarówno Adolf Hitler jak i Józef Stalin byli... leworęczni.

Również znani artyści są mańkutami: Phil Collins, Glenn Gould czy Paul McCartney.

>>> ZOBACZ ZDJĘCIA!