Profesor James Flynn, emerytowany profesor, autorytet w dziedzinie badań nad ludzką inteligencją, dowodzi, że kobiety wypadają w testach na inteligencję lepiej niż mężczyźni. Powołuje się na wyniki testów na inteligencję przeprowadzonych wśród mieszkańców krajów Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nowej Zelandii, Argentyny i Estonii oraz wieloletnie obserwacje zmiennych.

Reklama

Od początku pojawienia się testów na inteligencję, kobiety zawsze osiągały wynik gorszy średnio o pięć punktów. Psychologowie sugerowali, że jest to przyczyna genetycznych różnic między kobietami i mężczyznami. W tym roku, po raz pierwszy od 100 lat, kobiety osiągnęły takie same albo lepsze wyniki w rzeczonych testach.

- W ciągu ostatnich 100 lat poziom inteligencji zarówno mężczyzn jak i kobiet wzrósł, jednak w przypadku pań ten wzrost był szybszy - zauważa profesor Flynn, - Złożoność nowoczesnego świata powoduje, że nasze mózgi są zmuszane, aby się dostosowywać. Ludzie coraz częściej muszą myśleć abstrakcyjnie, czego efektem jest wyższy poziom IQ - dodaje.

Jednym z możliwych wyjaśnień, dla którego to kobiety osiągnęły lepsze wyniki w testach na inteligencję, jest to, że ich życie stało się bardziej wymagające. Panie musiały nauczyć się łączyć z sobą różne zadania i role społeczne. Innym powodem jest to, że kobiety mają nieco większy potencjał inteligencji niż mężczyźni.