Facebook i Twitter wywołują poczucie lęku i niepewności - sugerują najnowsze badania. Użytkownicy sieci przyznają, że portale społecznościowe zaburzyły ich poczucie pewności siebie oraz pogorszyły jakość życia.

Reklama

Ponad połowa pytanych internautów, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez naukowców ze University of Salford przyznała, że portale społecznościowe zmieniły ich zachowanie, połowa ankietowanych zaznacza dodatkowo, że zauważa negatywne zmiany w swoim życiu.

Badani najczęściej odczuwają spadek pewności siebie. Przyczyną jest ciągłe śledzenie dokonań znajomych i porównywanie się z nimi. Dwie trzecie ankietowanych przyznaje również, że nie potrafi się w pełni zrelaksować i ma problemy z zasypianiem. Dla jednej czwartej respondentów portale społecznościowe są przyczyną pogorszenia się relacji ze znajomymi i spadku wydajności w pracy.

- Jeśli wykazujesz tendencję do odczuwania lęku i poczucia niepewności, presja ze strony portali społecznościowych staje się tym większa, przez co użytkownicy sieci czują się jeszcze bardziej przytłoczeni - wyjaśnia Nicky Lidbetter, prezes organizacji Anxiety UK, na zlecenie której wykonano badania.

Lidbetter była zaskoczona tym, że aż 60 proc. pytanych stwierdzili, że jedynym sposobem na radzenie sobie z tymi niepokojami jest zrezygnowanie z korzystania z portali społecznościowych.

Dr Linda Blair, psycholog kliniczny zauważa również, że ludzie stracili kontrolę nad technologią i swoim wirtualnym życiem. - Zachowujemy się tak, jakby to gadżety miały nad nami władzę. Przecież z łatwością możemy wyłączyć komputer, czy telefon, ale wielu z nas chyba zapomniało, jak to się robi - tłumaczy psycholog.

Reklama