Bez względu na to, czy Twoje poszukiwania pracy trwają chwilę, czy już dłuższy czas, nie powinnaś "odpuszczać" i poddawać się.

Reklama

Ewa Pióro i Rafał Burdzy - autorzy poradnika "Jak znaleźć pracę i nie zgubić się po drodze" - radzą, aby przede wszystkim jasno określić swój cel. Ich zdaniem dobrze jest zastanowić się, dla kogo chciałoby się pracować i spróbować poszukać zatrudnienia w wybranych firmach.

Na początek warto sprecyzować swoje oczekiwania względem pracy, przemyśleć odpowiedzi na pytania, które często padają podczas rozmów kwalifikacyjnych, czyli jakie są Twoje atuty, w jakim miejscu kariery widzisz się za 10 lat i dlaczego chcesz robić właśnie to, co chcesz. Kiedy już opracujesz taką listę, wypisz kilkadziesiąt firm, w których chciałabyś zostać pracownikiem i spróbuj nawiązać z nimi kontakt. Nie czekaj, aż w prasie pojawi się ogłoszenie o naborze na jakieś stanowisko. Zadzwoń, zapytaj, czy kogoś nie poszukują, dowiedz się, do kogo przesłać CV i list motywacyjny, nie wstydź się być aktywna.

Potraktuj szukanie pracy jak... pracę. Zaplanuj swoje działania, ustal np., ile telefonów w sprawie ofert pracy wykonasz w ciągu jednego dnia, z kim skontaktujesz, jakie kroki podejmiesz i sumiennie wywiązuj się z podjętych zobowiązań.

Jeśli już zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, aby podkreślać swoje mocne strony, przekonaj samą siebie, że jesteś właściwą kandydatką na dane stanowisko. Naucz się profesjonalnie siebie "sprzedawać". Rozmowa kwalifikacyjna przypomina trochę rozmowę handlową - musisz umieć przekonać rozmówcę, że potrzebuje właśnie Ciebie. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, kup poradnik dla początkujących handlowców i poczytaj o tym, jak oni przygotowują się do sprzedawania produktów i usług.

Nie pokazuj światu, że cierpisz z powodu przejściowych problemów związanych z brakiem pracy. Pokaż, że mimo wszystko jesteś pogodną optymistką. Nie zamykaj się w domu i nie użalaj nad sobą. Utrzymuj jak najwięcej kontaktów z ludźmi i mów im o tym, że szukasz zatrudnienia, ale niech Twój ton nie będzie płaczliwy. Udowadniaj, że radzisz sobie nawet w tej trudnej sytuacji i pamiętaj: często to znajomi są najlepszym źródłem wiedzy o interesujących wakatach. Bądź z nimi blisko!