Przez 32 lata żoną Vaclava Havla była Olga - to z nią u boku brał udział w historycznych wydarzeniach, które prowadziły Czechów do wolności. Choć nie stronił od kobiet, czego Olga miała pełną świadomość, i choć zdradzali się, rozstawali, zawsze do siebie wracali. W styczniu 1996 roku Olga Havlova, uwielbiana przez rodaków Pierwsza Dama, zmarła na raka. Na łożu śmierci miała powiedzieć mężowi, by nie był sam i szybko się ożenił. Wkrótce w życiu prezydenta pojawiła się nowa kobieta - czytamy w serwisie Onet.pl.

Reklama

Sam Havel przyznawał po latach, że po śmierci Olgi bardzo pomogła mu Dasza. Dasza, czyli Dagmar Veszkrnova. O 17 lat młodsza, rozwódka, piękna aktorka, z sukcesami i sławą na koncie. Ich związek przez pewien czas pozostawał tajemnicą. Dagmar po raz pierwszy pojawiła się u boku Havla na oficjalnej uroczystości kilka miesięcy po śmierci Olgi.

Koniec 1996 roku stał pod znakiem choroby Havla. Najpierw rozpoznano u niego zapalenie płuc. Dzięki uporowi Dagmar, szybko wykryto guz i przeprowadzono operację, która uratowała mu życie. Havlovi wycięto pół płuca. Na początku roku Dagmar została panią Havlovą.

Media nie mogły jej darować, że poślubiła prezydenta rok po śmierci jego żony, i to w tym samym urzędzie, w którym ślubował Oldze 33 lata wcześniej. Opowiadano na jej temat dowcipy, a dziennikarze śledzili każdy jej krok, komentowali każdą jej nową i drogą kreację. Ona jednak trwała przy mężu i wspierała go w wielu sytuacjach. Zaczęła działać charytatywnie, prowadziła własne biuro.

Kolejny raz ratowała życie Havlovi podczas wizyty w Austrii. Prezydentowi pękło jelito, a przeżył tylko dzięki szybkiej operacji.

Druga kadencja Havla na stanowisku prezydenta również była dla niej czasem próby. Media wciąż były bezlitosne, ale zrozumiały, że związek pięknej aktorki i polityka jest szczery i oparty na miłości, i nie ma nic wspólnego z fanaberią.

Dagmar wciąż od czasu do czasu gra. Jej mąż obsadził ją w swoim filmie "Odejścia".

W ubiegłym miesiącu stan Vaclava Havla pogorszył się. Ona, wciąż przy nim trwająca, także zaczęła mieć problemy ze zdrowiem. Śledzące każdy jej krok media dostrzegły, że bardzo schudła, wyglądała na wyczerpaną. "Ostatnie tygodnie były najtrudniejszym czasem w jej życiu" - pisze czeska bulwarówka "Blesk".