1. Relacje międzyludzkie.
Kobiety mają większą zdolność do zjednywania sobie ludzi. Dzięki wyrażanym emocjom, odpowiednim dobieraniem słów i gestów, szybciej zyskują sympatie ludzi. Łatwiej docierają do szerszej grupy, podczas gdy mężczyźni skupieni na konkretnej osobie lub zdaniu mają węższe pole do popisu. Dodatkowym utrudnieniem dla nich jest trudność w otwieraniu się i wyrażaniu uczuć. Dlatego też przyjaźń damska znacznie różni się od tej między osobnikami płci męskiej.
2. Lewa półkula kontra obie półkule
Mężczyźni w większości procesów myślowych posługują się tylko jedną- lewą półkulą mózgową, podczas gdy płeć piękna ma tendencję do używania zarówno lewej jak i prawej. Zależność ta wyjaśnia, dlaczego faceci są lepsi w rozwiązywaniu problemów matematycznych oraz w zadaniach dotyczących orientacji w terenie. Kobiety są z reguły bardziej emocjonalne, w związku z czym dokładniej przykładają się do każdego zadania, wykorzystując swoje komunikacyjne walory.
3. Zdolności matematyczne.
Obszar mózgu zwany półkulą przednią jest zazwyczaj znacznie większy u mężczyzn, niż u płci przeciwnej, zwłaszcza po lewej stronie. Ta część odpowiedzialna jest za zdolności do przedmiotów ścisłych, co wyjaśnia szybsze rozwiązywanie zadań matematycznych przez mężczyzn. Co ciekawe, właśnie ten obszar w mózgu Einsteina okazał się być u niego nadzwyczaj rozwinięty. U kobiet obszar w lewej półkuli umożliwia natomiast niemalże natychmiastowe usłyszenie płaczu dziecka przez sen.
4. Reakcje na stres.
Mężczyźni mają instynkt odpowiadający za bodziec „walki i ucieczki” podczas niebezpiecznych sytuacji, co wyjaśnia ich częste bójki. Kobiety zamiast obkładania się pięściami preferują rozmowę i spokojne dojście do rozwiązania. Psycholog Shelley E.Taylor wyjaśnia te reakcje poprzez różnice w gospodarce hormonalnej obu płci. Kobiety podczas stresu uwalniają duże ilości oksytocyny, która ma właściwości uspakajające. Mężczyźni natomiast są dodatkowo pobudzani testosteronem, który powoduje wyzwalanie u nich gwałtownych reakcji.
5. Język.
Dwie części mózgu odpowiedzialne za mowę są większe u kobiet niż u mężczyzn. Wyjaśnia to częste narzekanie panów, na niekończące się rozmowy pań… Dodatkowo, procesy odpowiedzialne za mowę odbywają się u nich w jednej półkuli, a u kobiet w dwóch. Dlatego też, płeć piękna potrafi rozmawiać o kilku rzeczach na raz, co spotyka się z trudnością w zrozumieniu ich przez mężczyzn…
6. Emocje.
Kobiecy układ limbiczny jest o wiele głębszy niż męski, co pozwala im na łatwiejsze wyrażanie emocji i uczuć. Prawdopodobnie dlatego zawodem opiekunki dla dzieci trudnią się praktycznie tylko panie. Jednak dzięki tej cesze, kobiety mają większą skłonność do zapadania na depresję, zwłaszcza w okresie zmian hormonalnych (np.porodu).
7. Wielkość mózgu.
Męski mózg jest zazwyczaj od 11-12% większy. Różnica w gabarytach nie ma jednak znaczenia jeśli chodzi o inteligencję. Może co najwyżej wyjaśniać rozmiary w wielkości ciała obu płci.
8. Ból.
Kobiety i mężczyźni odczuwają ból inaczej! Przeprowadzono doświadczenie, w którym badano odporność obu płci na ból. Mężczyznom i kobietom podano taką samą ilość morfiny, po czym okazało się, że panowie odczuwali ból w mniejszym stopniu niż kobiety.
9. Orientacja w terenie.
Większa ilość powiązań w męskim mózgu odpowiedzialnych za orientację w terenie sprawia, iż panowie szybciej odnajdują drogę do domu, w przeciwieństwie do kobiet. Nie powinni więc winić swoich żon za to, że po zostawieniu samochodu na parkingu przed galerią, mają trudności z jego odnalezieniem…
10. Podatność na choroby.
Ze względu na różnice w budowie mózgu obu płci istnieją pewne różnice w zapadalności na choroby. Mężczyźni częściej chorują na dysleksję i miewają problemy z wymową. Mają również większą tendencję do autyzmu, ADHD i zespołu Tourette’a. W ramach równouprawnienia- kobiety częściej chorują na depresję i inne choroby natury psychicznej.