Według najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie BBC Entertainment, samotni mężczyźni i kobiety w Polsce podczas pierwszej randki wyżej cenią osobowość i poczucie humoru niż atrakcyjny wygląd partnera.

Reklama

Badanie przeprowadzone we współpracy z internetowym serwisem randkowym eDarling.pl, objęło ponad 1000 Polek i Polaków w wieku od 18 do 40 lat. Miało ono na celu poznanie zwyczajów związanych z umawianiem się na randki. Na pytanie, co jest najważniejsze podczas pierwszej randki, jedynie 19% respondentów odpowiedziało, że przede wszystkim zwracają uwagę na atrakcyjność osoby, z którą się umówiły. Dla 26% ważne są dobre maniery, natomiast dla 55% osób liczy się osobowość i poczucie humoru.

Wyniki te powinny ucieszyć uczestników nowego programu BBC Entertainment Randka w ciemnościach, emitowanego we wtorki o 21:00. Podczas programu oglądamy spotkania czterech mężczyzn oraz czterech kobiet. Jednak nie są to standardowe randki, ponieważ odbywają się one... w całkowitej ciemności! Sukces zależy więc przede wszystkim od osobowości i zmysłu dotyku. Jeśli partnerzy się polubią, będą mogli się zobaczyć, jednak, czy tak jak dla ankietowanych, osobowość wystarczy?

Z badania BBC Entertainment wynika także, że kobiety wolą, gdy mężczyzna pierwszy zaprasza na randkę. Tylko 0,2% pań stwierdziło, że pierwszy ruch powinien należeć do kobiet. Podobnie uważają mężczyźni: tylko 3% z nich wolałoby, aby to kobieta zaproponowała spotkanie. Kolejny ruch powinien być jednak wspólną inicjatywą, gdyż zaledwie 1 % kobiet przyznaje, że prawie zawsze całuje się na pierwszej randce, a ponad połowa z nich nie robi tego wcale.

Jak się jednak okazuje, wyzwaniem może być dojście do samego spotkania. 59% ankietowanych kobiet i mężczyzn wyznało, że na pierwszą randkę umawia się rzadziej niż raz na pół roku. Jeśli już się na to zdecydują, najczęściej wybieranym przez nich miejscem jest kawiarnia bądź restauracja (62% mężczyzn i 66% kobiet). 75% mężczyzn stwierdziło, że to do nich należy zapłacenie rachunku, podczas gdy wśród ankietowanych kobiet kwestia ta nie był aż tak jednoznaczna. Głosy podzieliły się niemal równo: każdy powinien zapłacić za siebie (33%), zależy od sytuacji (31%), to mężczyzna powinien zapłacić (36%).

Natomiast największym błędem, jaki można popełnić podczas pierwszej randki, jest mówienie o swoim byłym partnerze (56% mężczyzn), podczas gdy 45% kobiet stwierdziło, że są to złe maniery i nadużywanie alkoholu. Za najlepszy temat do rozmowy na pierwszym spotkaniu respondenci uznali ogólne poglądy na życie (48%). Z kolei niemile widzianym tematem są praca lub studia (6%).

50% kobiet uważa, że jeśli randka była udana, to inicjatywa umówienia się na kolejną należy do mężczyzny. Niecały 1% pań jest zdania, że to one powinny wykonać następny ruch. Tymczasem większość mężczyzn (60%) przyznała, że nie jest ważne, kto zaproponuje kolejne spotkanie. Tylko 31% z nich uznało, że to oni powinni wyjść z taką inicjatywą.