Portal DailyMail opublikował zaskakujące wnioski dotyczące powodów, dla których współczesne kobiety nie decydują się na macierzyństwo. Badania przeprowadzone na grupie kobiet powyżej trzydziestego roku życia, które nie są matkami wykazały, że decydują się na odkładanie decyzji o urodzeniu dziecka ponieważ boją się o swoją karierę, figurę i styl życia. 

Wiele bezdzietnych kobiet nie jest gotowych na poświęcenia, z jakimi ich zdaniem wiąże się macierzyństwo. Aż 44% z nich wręcz współczuje posiadaczkom dzieci faktu, że muszą angażować w opiekę nad nimi swój czas i uwagę. 

Natomiast dla 3 na 10 badanych pań, troska o figurę okazała się mieć ogromne znaczenie. DailyMail podaje, że ankietowane kobiety wyznały, iż boją się, że ich ciało ulegnie poważnej deformacji w trakcie ciąży i już nigdy nie powróci do dawnej formy. Kobiety te są również przekonane, że zmiana wyglądu związana z ciążą, wpłynie na obniżenie ich poczucia własnej wartości. Te obawy zdają się jednak potwierdzać matki. Co trzecia posiadaczka dziecka wyznała bowiem, że tęskni za swoją figurą sprzed ciąży a pokazywane w mediach seksowne sławne mamy dodatkowo pogarszają ich samopoczucie.

Kolejnym wymienianym przez DailyMail czynnikiem powstrzymującym kobiety przed macierzyństwem jest niechęć do rezygnowania z dotychczasowego trybu życia. Koncentracja na własnych potrzebach, realizowanie własnych zachcianek i odpowiedzialność jednie za siebie to wygody, z których wiele pań nie chce rezygnować.

Dla 26% procent badanych poważnym problemem okazał się również wpływ macierzyństwa na karierę zawodową. Oczywista konieczność zwolnienia tempa pracy, obawa przed wypadnięciem z rynku, a nawet utratą posady to dla pracujących kobiet silny motywator do tego, by odłożyć macierzyństwo na później. Ponadto panie boją się tego, że dziecko obniży standard ich życia i sprawi, że staną się biedniejsze.

Najtrudniejsze jednak okazuje się samo świadome podjęcie decyzji o macierzyństwie, bowiem kiedy dziecko pojawi się na świecie, kobiety raczej nie żałują tego faktu. Aż 87% deklaruje bowiem, że stała się szczęśliwsza po narodzeniu dziecka, a 62% twierdzi, że dzięki macierzyństwu czuje się bardziej spełniona.