III Europejski Kongres Kobiet będzie jednym z oficjalnych wydarzeń polskiej prezydencji. Zarejestrowało się już blisko 5 tys. uczestniczek i uczestników.

Reklama

- Z sygnałów, jakie napływają do nas od osób, które rejestrują się na Kongres, wynika, że luka płacowa jest jednym z najważniejszych problemów kobiet. To zjawisko, z którym mamy do czynienia na całym świecie. W UE różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn wynosi średnio 17,8 proc., w Polsce sięga nawet 30 proc. Procentowo różnice w pensjach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach największe są wśród osób z wykształceniem podstawowym, jednak kwotowo - u osób na najwyższych stanowiskach, np. w zarządach spółek. Kobiety zarabiają nawet o 25 proc. mniej niż mężczyźni w tych samych zarządach - mówiła Warakomska we wtorek na konferencji prasowej.

Inne tematy, które poruszane będą na Kongresie, to m.in. sytuacja kobiet w wieku 50+ na rynku pracy i opieka nad osobami dojrzałymi.

Szefowa Fundacji "Klasa Kobiet" Elżbieta Ćwiklińska-Kożuchowska przekonywała, że kobiety po pięćdziesiątce to pracownice lojalne, zdeterminowane i dyspozycyjne. Jak mówiła, często żyją w lęku przed utratą pracy, ponieważ w przypadku redukcji zatrudnienia, to one zwalniane są w pierwszej kolejności, a pracodawcy nie doceniają ich potencjału.

Jolanta Banach, b. pełnomocniczka rządu ds. rodziny i kobiet, obecnie radna w Gdańsku, mówiła o konsekwencjach, jakie ponoszą kobiety, które opiekują się członkami swojej rodziny, takich jak rezygnacja z pracy, bieda. - Tam, gdzie państwo się wycofuje, wkraczają kobiety, one wypełniają tę lukę - podkreślała.

Kongres Kobiet rozpocznie się 17 września w Sali Kongresowej. W pierwszym dniu zaplanowano m.in. panel dyskusyjny na temat przyszłości kobiet z udziałem komisarz ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa w Komisji Europejskiej Viviane Reding. Panel o prawach społecznych kobiet, biedzie, bezrobociu i przedsiębiorczości poprowadzić ma minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Przewidziano także dyskusję pod hasłem "Dlaczego warto głosować na kobiety", a także panele o szansach i barierach, dysproporcjach w zarobkach kobiet i mężczyzn, o przyczynach i skutkach kryzysu ekonomicznego.

W drugim dniu kongresu odbędzie się m.in. debata poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie oraz panel na temat "Euro 2012 - ile zyskamy, ile stracimy?". Będą również dyskusje poświęcone edukacji, kulturze, kobietom w wojsku, przemocy domowej, żłobkach i wiele innych. Jak zawsze panelom i debatom towarzyszyć będą wystawy, koncerty, będzie także zapewniona profesjonalna opieka nad dziećmi. Kongres zakończy się 18 września.

Kongres Kobiet to społeczna inicjatywa zrzeszająca osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców. Pierwszy Kongres odbył się w czerwcu 2009 r., spotkało się na nim blisko 4 tys. kobiet z różnych środowisk. II Kongres odbył się w czerwcu 2010 r. w przededniu wyborów prezydenckich, pod hasłem "Czas na wybory! Czas na kobiety! Czas na solidarność!".

Reklama

Z inicjatywy Kongresu powstał obywatelski projekt ustawy zwiększającej liczbę kobiet na listach wyborczych; ustawa gwarantująca kobietom 35 proc. miejsc na listach weszła w życie w tym roku i obowiązywać będzie w najbliższych wyborach do parlamentu.