Wielu osobom może się wydawać, że kłótnie, spory i awantury, które mają miejsce na początku związku to efekt wzajemnego docierania się i wypracowywania wspólnej przyszłości. Niestety najnowsze badania wykazują, że to nieprawda i jeśli liczysz na to, że po latach będziecie bardziej zgrani i mniej kłótliwi, możesz się zawieść.

Reklama

Badania przeprowadzona na Uniwersytecie Stanowym w Ohio dowodzą, że ilość kłótni, jakie prowadzi ze sobą para na początku znajomości, raczej nie zmaleje wraz z jej stażem. Badania w których udział wzięło 1000 par trwały przez 20 lat pomiędzy rokiem 1980 a 2000.

"Nie ma wielkiej różnicy w natężeniu sporów z upływem lat małżeństwa." - mówi Claire Kamp Dush, autorka badań. "Faktycznie był bardzo niewielki spadek ilości konfliktów w ostatnich latach badania, który był bardziej zauważalny wśród par o wysokim poziomie konfliktowości, jednak różnica ta była bardzo niewielka."

Dodatkową, interesującą tezą, jaką badacze wysnuli po przeanalizowaniu wyników jest to, że pary o najniższym poziomie konfliktu znacznie częściej od pozostałych deklarowały wspólne podejmowanie decyzji.

"To ciekawe, ponieważ mogłoby się wydawać, że takie wspólne podejmowanie decyzji generuje więcej okazji do konfliktów, tymczasem okazuje się, że tak nie jest." - mówi Kamp Dush. "Taka zależność może być spowodowana tym, że kiedy oboje partnerzy mają poczucie wpływu na podejmowane decyzje, obopólna satysfakcja ze związku wzrasta, a potrzeba konfliktu maleje." - tłumaczy autorka badania.

W grupie par, które rzadko kłóciły się między sobą pojawiały się także częstsze deklaracje co do wiary w małżeństwo trwające do końca życia. "Ludzie, którzy wierzą, że małżonkowie na zawsze powinni pozostać razem, mogą sądzić, że kłótnie nie są warte swojej ceny. Są to osoby bardziej skłonne do porozumienia się z partnerem."

Równie istotnym, choć tym razem bardziej oczywistym czynnikiem wpływającym na niski poziom konfliktów i poczucie satysfakcji ze związku było zaangażowanie partnerów we wspólną relację.