Według najnowszych badań przyjazne środowisko pracy i pozytywne relacje ze współpracownikami mają pozytywny wpływ na zdrowie. Dr Sharon Toker z Department of Organizational Behavior na Tel Aviv University, przekonuje, że pracownicy, którzy wierzą, że mają wsparcie w swoich kolegach z biura, wykazują większą chęć do życia.

Reklama

"Znaczną część naszego dnia spędzamy w pracy, przez co nie pozostaje nam wiele czasu na spotkania ze znajomymi" - wyjaśnia Toker. "Praca powinna być miejscem, gdzie ludzie mogą otrzymać niezbędne wsparcie emocjonalne" - dodaje.

Dr Toker wraz ze swoimi współpracownikami, przebadała dokumentację medyczną 820 pracowników, którzy dziennie spędzali ponad osiem godzin w pracy. Naukowcy kontrolowali różne psychiczne, behawioralne i fizjologiczne czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, otyłość i depresja.

Z obserwacji wynika, że brak wsparcia emocjonalnego w miejscu pracy powoduje 140 proc. wzrost ryzyka wcześniejszego zgonu.

Mimo że budowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi więzi wśród pracowników jest intuicyjne, wciąż wiele instytucji ma z tym problem, zauważa dr Toker. Mimo koncepcji otwartych przestrzeni biurowych, większość osób porozumiewa się za pośrednictwem poczty elektronicznej czy serwisów społecznościowych.

Aby środowisko w pracy było bardziej sprzyjające nawiązywaniu więzi, naukowiec proponuje m.in. stworzenie kawowych kącików, gdzie współpracownicy mogą usiąść i porozmawiać.