Dlaczego przeciwieństwa mają małe szanse na stworzenie długotrwałego związku? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia twierdzą, że na poziomie podstawowych wartości i życiowych postaw musimy być do siebie podobni, w przeciwnym razie bardzo szybko zaczniemy się na wzajem irytować a w związek rozpadnie się z powodu znacznych rozbieżności w najważniejszych kwestiach.
Jakie wartości cenimy w życiu i u innych ludzi, jakie mamy ambicje i życiowe plany, jak wyobrażamy sobie swoją przyszłość, w co wierzymy i czego oczekujemy od życia i od innych to fundamenty, w zakresie których między partnerami powinno panować porozumienie aby związek mógł przetrwać.
Nie powinniśmy także wiązać się z osobą, której status społeczny znacznie różni się od naszego. Jak twierdzą naukowcy, w rzeczywistości, bajkowy książę bardzo szybko porzuciłby kopciuszka dla jakiejś księżniczki.
Terapeutka związków Paula Hall zgadza się co do tego, że wiązanie się z osobą, której podstawowe wybory życiowe i nastawienie do najważniejszych kwestii są diametralnie różne od nasz, jest ciężkim zadaniem w większości wypadków z góry skazanym na niepowodzenie.
"Stopień szczerości, chęć posiadania dzieci, przekonania i podejście do podstawowych zagadnień dotyczących związku są decydującymi. Jeśli w tych obszarach zachodzą duże rozbieżności, związek prawdopodobnie nie przetrwa."
Skąd w takim razie utarte przekonanie, że przeciwieństwa się przyciągają? Okazuje się, że jest w nim ziarno prawdy. Osoby rożne od nas mogą wydawać nam się atrakcyjne, ponieważ posiadają przymioty, które cenimy, a których sami nie mamy.
"Jedynym powodem, dla którego podobają nam się nasze przeciwieństwa jest to, że mają cechy których nam brakuje, na przykład opanowanie czy otwartość na ludzi." - twierdzi Hall
Wychowane na baśniach i powieściach romantycznych wierzymy, że jedyna i prawdziwa miłość przezwycięży wszystko, a książę może zakochać się w kopciuchu. Tymczasem w prawdziwym życiu mamy szanse stworzyć długotrwały i szczęśliwy związek tylko wtedy, gdy nasz partner, w zasadniczych życiowych postawach i wyborach jest do nas podobny.