Z kolei mężczyźni uważają za atrakcyjne przede wszystkim kobiety uśmiechnięte, nie pociągają ich te, na których twarzy widać dumę i pewność siebie.

Reklama

W badaniu uczestniczyło ponad 1000 heteroseksualnych kobiet i mężczyzn. Sprawdzano ich pierwsze reakcje na zdjęcia osób przeciwnej płci. Badani mieli wybrać, która z nich wydaje im się najbardziej atrakcyjna: uśmiechnięta, wyrażająca dumę, wstyd lub o neutralnym wyrazie twarzy.

Zdaniem cytowanej na portalu CBC (publicznego radia i telewizji) profesor Jessiki Tracy, współautorki badania, jego wyniki odzwierciedlają tradycyjne trendy w kulturze zachodniej. Dziennik "Vancouver Sun" cytuje Tracy, która mówi o możliwym genetycznym podłożu wyborów kobiet.

Wybierają one mężczyzn, którzy stwarzają wrażenie posiadania wysokiego statusu społecznego, a więc mogą zapewnić dobre geny potomstwu. Nawet panowie z zawstydzonym wyrazem twarzy są bardziej atrakcyjni niż uśmiechnięci, bo mogą w ten sposób sygnalizować, że podporządkowują się normom społecznym. Z kolei, jak zwrócił uwagę dziennik "The National Post", uśmiech jest uważany za bardziej kobiecy atrybut, dlatego też mężczyźni wolą uśmiechnięte partnerki.

Wyniki badania zostały właśnie opublikowane w internetowym piśmie psychologicznym "Emotion", a kanadyjskie media radzą panom, by zmienili swoje zdjęcia na portalach społecznościowych na takie, na których wyglądają bardziej ponuro. Wzorem jest "buntownik bez powodu" - James Dean.