W tym roku marsz odbędzie się już po raz szósty. Rozpocznie się o godz. 12 przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, przejdzie ulicami: Krakowskie Przedmieście, Miodową, Świętojerską, a zakończy się piknikiem rodzinnym w Ogrodzie Krasińskich.

Reklama

Marsz dla Życia i Rodziny jest inicjatywą Fundacji Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Do udziału zaproszone są wszystkie osoby i organizacje pozarządowe pozytywnie nastawione do idei praw człowieka, przyjazne życiu i rodzinie.

Jak zapowiadają organizatorzy, uczestnicy marszu apelować będą o "pełną ochronę życia i zaprzestanie skrajnej formy dyskryminacji, jaką jest dopuszczana przez polskie prawo aborcja dzieci z powodu ich niepełnosprawności, czy okoliczności poczęcia". Odwołują się do Jana Pawła II, który - jak przypominają - od początku pontyfikatu podkreślał, że prawo do życia jest prawem nadrzędnym wśród wszystkich praw człowieka i że konieczna jest ochrona prawna życia ludzkiego we wszystkich jego fazach. Dlatego hasłem tegorocznego marszu jest fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w Skoczowie 22 maja 1985 r.

Marsz ma być również okazją, aby zachęcić rząd i parlamentarzystów do poparcia ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Projekt podpisany przez blisko pół miliona Polaków został złożony u Marszałka Sejmu w kwietniu.

Marszowi towarzyszy Festiwal Family Art, w ramach którego zaplanowano cykl wydarzeń kulturalnych promujących wartości prorodzinne, m.in. koncerty, wykłady, pokazy filmowe i przedstawienia. Większość z nich odbywa się w Centrum Kultury "Dobre Miejsce" przy ul. Dewajtis 3.

W czasie pikniku kończącego marsz odbędzie się koncert, podczas którego zostaną wręczone nagrody laureatom przeglądu piosenki "Chrześcijańskie Granie", a najlepsi zaprezentują swoje utwory.

Reklama

W sobotę 4 czerwca o godz. 18 zaplanowano spotkanie z cyklu Warsztaty Dobrego Życia "Pogotowie Małżeńskie: Ojciec - reaktywacja" w Centrum Kultury "Dobre Miejsce". W dniach 10 -12 czerwca, w tym samym miejscu, odbędzie się weekendowy przegląd filmów o tematyce rodzinnej - zobaczyć będzie można filmy poruszające tematykę ojcostwa, macierzyństwa i dorastającej młodzieży.

Festiwal potrwa do 12 czerwca.

Marsz dla Życia i Rodziny odbywa się co roku w ostatnią niedzielę maja. Dwa lata temu jego hasłem było "W kryzysie stawiam na rodzinę", w zeszłym roku - "Państwo przyjazne rodzinie". Szczegółowe informacje na temat tegorocznej imprezy można znaleźć na stronie www.marsz.org.