Co roku w Polsce ginie ok. 15 tys. osób, 20 proc. z nich to nastolatki. Główną przyczyną ich zaginięć są ucieczki z domu, które nasilają się w wakacje.

Reklama

Tak było w przypadku Jakuba. Chłopiec burzliwie przechodził okres dojrzewania, nie chciał się uczyć, wagarował. Kilkakrotnie uciekał z domu, ale po kilku dniach policja go odnajdywała. Po kolejnej ucieczce trafił do ośrodka szkolno-wychowawczego.

Po wakacjach spędzonych u matki wsiadł do pociągu, by wrócić do ośrodka, jednak nigdy tam nie dojechał. Matka wszczęła poszukiwania, o zaginięciu syna zawiadomiła policję oraz ITAKĘ. Opublikowano komunikaty w prasie, internecie i telewizji. Przez kilka tygodni miejsce pobytu chłopca było nieznane. Przełom nastąpił, gdy skończyły mu się oszczędności i usiłował dokonać kradzieży w supermarkecie; został złapany na gorącym uczynku i odwieziony do matki.

Mniej szczęścia miały dwie gimnazjalistki, Klaudia i Oliwia, które pewnego dnia wyszły z domu do szkoły i nie wróciły. Wcześniej dziewczyny sprawiały kłopoty wychowawcze, obracały się w złym towarzystwie. Przez kilka tygodni po zaginięciu wysyłały do rodziny sms-y, później kontakt się urwał. Policji udało się ustalić, że dziewczyny prawdopodobnie przebywają na terenie Niemiec lub Holandii, gdzie pracują w domu publicznym. ITAKA poprosiła o pomoc w poszukiwaniach współpracujące z nią organizacje zagraniczne zajmujące się osobami zaginionymi.

Okazało się, że Klaudia i Oliwia były przetrzymywane w domu publicznym. Dziewczyny zostały skuszone przez oszustów obietnicą pracy i zgodziły się wyjechać do Niemiec, gdzie odebrano im paszporty, uwięziono i zmuszono do pracy.

W sobotę, w Międzynarodowym Dniu Dziecka Zaginionego, odbędzie się piknik Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, inaugurujący kampanię społeczną "Nie uciekaj".

W ramach akcji "Nie uciekaj" Fundacja ITAKA chce przedstawiać młodym ludziom alternatywy dla ucieczki i pokazać możliwe konsekwencje takiego kroku.

Choć inauguracja kampanii odbędzie się w sobotę, działa już strona internetowa www.nieuciekaj.pl, gdzie fundacja doradza m.in., jak rozwiązywać konflikty w rodzinie, aby nie doszło do ucieczki dziecka. W sekcji dla rodziców dostępne będzie m.in. forum dyskusyjne na temat ucieczek nastolatków. Nastolatkom ITAKA proponuje m.in. chat z psychologiem.

Kampanię zainauguruje piknik w parku gen. Sowińskiego, którego gościem specjalnym będzie Małgorzata Tusk.

Od godz. 11.30 zaplanowano atrakcje dla najmłodszych - m.in. występy studia BAM BAM, zespołu Fasolki oraz musical pt. Król Lew, zabawy, konkursy z nagrodami.

Pokazem graffiti o godz. 16.00 rozpocznie się popołudnie dla młodzieży. Fani streetartu będą mogli spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych płytach gipsowych i obejrzeć, jak powstają prace warszawskich artystów. Odbędzie się także pokaz beatboxu w wykonaniu Bladego Krisa. O oprawę muzyczną zadba DJ SPIKE.

Na zakończenie zaplanowano koncert, na którym wystąpi m.in. Marika. Wokół sceny rozstawione będą namioty, w których pracownicy i wolontariusze ITAKI będą udzielać informacji na temat kampanii.

Jednym z przedsięwzięć fundacji jest telefon 116 000. Pod całodobowym, bezpłatnym numerem, zespół ITAKI udziela porad i wsparcia w przypadkach zaginięć dzieci i nastolatków.

W 2010 r. telefon 116 000 zadzwonił 5 tys. razy. Specjaliści Fundacji interweniowali w 228 przypadkach zaginięć dzieci - 80 proc. zaginionych udało się odnaleźć.

Fundacja zaprasza do wsparcia działania telefonu 116 000, od 21 maja będzie można to zrobić, kupując w serwisie Allegro charytatywną poduszkę niezapominajkę fundacji ITAKA lub wysyłając sms o treści ITAKA pod numer 72365 (koszt 2 zł + VAT).

Reklama

Kampania "Nie uciekaj" potrwa do połowy września. Honorowy patronat nad nią objęły MSWiA oraz Komenda Główna Policji.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego został ustanowiony w 1983 r. w USA, od 1986 r. ma charakter międzynarodowy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Tego dnia organizacje na całym świecie mówią o tym, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia i co zrobić, jeśli do niego dojdzie. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest niezapominajka.