Zakupy to już nie tylko zwykłe zaspokajanie potrzeb. Wybieramy się na nie, by odpocząć, spotkać się ze znajomymi, pokazać się w mieście. Jak dowodzą badania, rekordziści mogą robić zakupy nawet przez 10 godzin.

Reklama

Niektórzy wchodząc do sklepu przestaje nad sobą panować i zamiast z mlekiem i wędliną, wracają z koszem pełnym innych produktów. Dlaczego tak się dzieje?

Właśnie przeprowadzono pierwsze badania dotyczące zamiłowania Polaków do sklepów. Wyniki były zaskakujące. W poprzedni weekend centrum Silesia w Katowicach odwiedziło aż 160 tysięcy osób. To ponad 5 procent mieszkańców aglomeracji śląskiej.

Średni czas buszowania po sklepach to 2 godziny. Panie potrafią robić zakupy przez 4 godziny, panowie umieją się uwinąć w niecałą godzinę.

Ale jeśli są wyprzedaże, wszyscy tracimy głowę tak samo i w galeriach spędzamy około 5 godzin. Z badań wynika także, że do centrum handlowego przychodzimy nawet trzy razy w tygodniu.

Emila Dziwił, studentka z Białegostoku, nie ukrywa, że dość często odwiedza galerie handlowe.

Dlaczego? Na zakupach potrafi się odstresować i zapomnieć o złym humorze. Kiedy ma chandrę, nowa bluzka czy sukienka potrafi zdziałać cuda. A przy okazji można wpaść do kina lub spotkać się ze znajomymi w kawiarni.

Reklama

– Najbardziej lubię kupować sukienki i buty – wyznaje Emila. – Lubię upolować coś oryginalnego. Chciałabym mieć worek pieniędzy, który mogłabym rozpuścić w sklepach. Na razie muszę oszczędzać na każdą nową rzecz...

Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że Polacy wydają więcej na obuwie i odzież, niż na edukację. Średnio na ubrania przeznaczamy ponad 5 proc. domowego budżetu, podczas gdy na edukację niecałe 1,2 proc. Ilu z nas robi zakupy z nałogu, tego dokładnie nie wiadomo. Sam możesz sprawdzić, czy nie jesteś uzależniony.

  • Jak można poradzić sobie z zakupoholizmem?

1. Prowadź notesik codziennych wydatków. Po tygodniu postaraj się zredukować listę zakupów, eliminując produkty, które są ci niepotrzebne.

2. Kiedy czujesz, że chcesz kupić coś za wszelką cenę, natychmiast wyjdź ze sklepu i zastanów się, czy możesz się bez tego się obejść.

3. Ustal z bankiem limit dziennych wypłat ze swojego konta. To uchroni cię przed zrujnowaniem domowego budżetu.

4. Odwiedź psychologa lub psychoterapeutę uzależnień, żeby znaleźć radę
i opowiedzieć w bezpiecznych warunkach o problemach i sukcesach.

5. Zadbaj o zmianę stylu życia, planuj spędzanie wolnego czasu z dala od miejsc, które oferują zakupy. Nie oszukuj siebie.

6. Musisz uznać, że masz się problem i spróbować sobie z nim radzić. Dopiero przyznanie przed samym sobą, że potrzeba kupowania zdominowała twoje życie, pozwala znaleźć skuteczne lekarstwo.

  • Na co wydają pieniądze klienci centrów handlowych?

50 proc. wydatków - ubrania

20 proc. - sprzęt AGD

15 proc. - kosmetyki

10 proc. - restauracje i kawiarnie

2 proc. - kino

>>> Czytaj także: 25 lat za zabójstwo księdza?