Wyprowadzaj psa na smyczy. Jeśli jest duży lub należy do tzw. ras agresywnych, na spacerze powinien mieć również kaganiec. W wielu miastach można psy puszczać wolno (ale w kagańcu) na terenie mało uczęszczanym przez ludzi. Czasem w mieście także można spuścić psa ze smyczy, ale dopiero po godz. 22.00. Regulują to przepisy władz miasta.

Bez kagańca i bez smyczy pies może biegać na terenie nieruchomości należącej do właściciela. Pod warunkiem jednak, że ogrodzenie uniemożliwia zwierzęciu ucieczkę oraz umieszczona jest na nim informacja o obecności psa. Pamiętaj, że jeśli Twój pies kogoś pogryzie, poszkodowany może wystąpić do sądu o odszkodowanie obejmujące np. koszty leczenia.

Jako opiekunka psa masz obowiązek sprzątać nieczystości pozostawione przez pupila na trawnikach lub chodnikach. Zaopatrz się więc w specjalne zestawy higieniczne (tekturowa łopatka i torebka). Szukaj ich np. w sklepach z akcesoriami dla zwierząt. Nieczystości wyrzucaj do specjalnie oznakowanych koszy (jest ich coraz więcej) lub do normalnych, jeśli nie ma tych oznakowanych. Za nieposprzątanie po swoim pupilu straż miejska lub policja mogą Cię ukarać mandatem (do 500 zł).

Sprawdź, czy w Twojej miejscowości trzeba płacić podatek za posiadanie psa. Informacje takie uzyskasz w urzędzie miejskim lub gminnym. Dowiesz się tam także, jaka jest wysokość podatku oraz kto jest zwolniony z obowiązku płacenia go.

Jeśli chcesz wyjechać z psem za granicę, musisz oznakować go tatuażem lub chipem. Chipy wszczepiają lekarze wyznaczeni przez okręgowe izby lekarsko-weterynaryjne.

Przypominamy również o konieczności corocznego szczepienia psa przeciw wściekliźnie. Za uchylanie się od tego obowiązku właścicielowi grozi grzywna, podobnie jak za porzucenie psa.