W KINIE

"Next", reż. Lee Tamahori, wyst. Nicolas Cage

Co we współczesnych czasach może robić magik obdarzony zdolnością przewidywania przeszłości? Oczywiście ratować Stany Zjednoczone przed atakiem nuklearnym. Entuzjaci prostej i efektownej sensacji z triumfem dobra w finale, mogą się jednak poczuć zawiedzeni. „Next” to ekranizacja powieści Philipa Dicka i zamiast prostych rozwiązań fabularnych mamy tu do czynienia z zagmatwanym przenikaniem się wątków, grą z czasem i mieszaniem rzeczywistości z fantazjami.

"Słaby punkt", reż. Gregory Hoblit, wyst. Anthony Hopkins

Anthony Hopkins twierdzi że „Słaby punkt” to najlepszy scenariusz, jaki dostał od czasu „Milczenia owiec”. Osią fabuły jest proces sądowy, który komplikuje zmyślna intryga stworzona przez granego przez Hopkinsa inżyniera Teda Crawforda. Mężczyzna strzela do swej żony Jennifer, po tym, jak dowiaduje się o jej romansie. Zamierza jednak uniknąć kary. Jego przyznanie się do winy, to tylko szatańska sztuczka. Czy poradzi sobie z nią młody prokurator, który liczy na awans za wygranie sprawy?

"Requiem", reż. Hans-Christian Schmid, wyst. Sandra Huller

21-letnia Michaela jest inna niż jej rówieśnicy. Wychowała się na niemieckiej prowincji w religijnej, konserwatywnej rodzinie. Gdy wyjeżdża do dużego miasta stara się dopasować do otoczenia: bawi się w klubach, a nawet przeżywa pierwszą miłość. Szybko się jednak okazuje, że w jej przypadku to droga do zatracenia. Chora na padaczkę dziewczyna coraz częściej widzi obce twarze i słyszy złowrogie głosy. W końcu przerażona oświadcza, że jest opętana przez diabła. Rodzina wzywa na pomoc księdza-egzorcystę.

"Mój najlepszy przyjaciel", reż. Patrice Loconte, wyst. Daniel Auteuil, Dany Boon

Francis jest zgorzkniałym samotnym sprzedawcą antyków. Na pozór ma cudowne życie: satysfakcjonującą pracę i stylowe mieszkanie. Okazuje się jednak, że mimo sporej grupy znajomych, nie ma ani jednego przyjaciela. I tak naprawdę nikt go nie lubi. Podejmuje więc wyzwanie swojej współpracownicy Catherine i wchodzi w zakład, że w ciągu 10 dni przedstawi jej swojego nowego przyjaciela. Jeśli to mu się nie uda, straci drogocenną wazę.

PŁYTY

Aga Zaryan, "Umiera piękno "

Płyta wydana z okazji obchodów 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, to dowód na to, że o naszej historii można opowiadać przez martylogicznego zadęcia. Aga Zaryan na jazzowo interpretuje wiersze m.in. sanitariuszki Krystyny Krahelskiej i księdza Twardowskiego. I robi to wyjątkowo subtelnie i elegancko. Pocieszające, że nie wszystkie polskie wokalistki muszą z całych sił ryczeć do mikrofonu, jak Patrycja Markowska i Gosia Andrzejewicz.

KSIĄŻKI

"OKALECZONA"
Khady, Świat Książki

Autobiografia bojowniczki walczącej o honor afrykańskich kobiet. Khady, czyli tytułowa „Okaleczona”, pochodzi z Senegalu i jak miliony afrykańskich dziewczynek zostaje poddana zabiegowi obrzezania, a następnie wydana za mąż i wywieziona do Francji.
Wreszcie buntuje się przeciwko barbarzyńskim zwyczajom Khady i podejmuje walkę o prawo kobiet do stanowienia o sobie.
Książka dla kobiet, które sprzeciwiają się dyskryminacji kobiet i męskiemu szowinizmowi.

cena: 24,90 zł


PASAŻERKA CISZY. DZIESIĘĆ LAT W CHINACH"
Fabienne Verdier. W.A.B. 2007

Książka opowiada o doświadczeniach autorki z 10-letniego pobytu w Chinach, które ukształtowały ją jako artystkę i człowieka. Zetknięcie z krajem kontrastów było dla Verdier szokiem. To miejsce, w którym piękno, tradycja i poezja mieszają się z odgosami nocnych egzekucji, szarością zanieczyszczonych miast i tłumami nędzarzy. Autorka opisuje Chiny lat 80. i 90. - okres wielkiego przełomu. Procesy społeczne i gospodarcze powodują, że stają się one jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata. Jak podkreśla Verdier, ceną za to jest śmierć pewnej epoki, do której nie przystają nowe ideały: wydajność ekonomiczna, prężność, oryginalność.

Ta książka szczególnie ważna właśnie dla nas, teraz. W czasie kiedy pytanie o łączność współczesności z tradycją wydaje się wyjątkowo aktualne, lekcja filozoficznej pokory, jaką funduje nam autorka, ma wielką wartość.

Cena: 34,90 zł


"PRZYJACIÓŁKI OD SERCA"
Cathy Kelly, Sonia Draga

Bohaterkami tej wzruszającej i wciągającej powieści są cztery różniące się od siebie kobiety z pięknego irlandzkiego miasteczka Dunmore. Pierwsza z nich Abby, robi karierę w telewizji - jej program o tym, w jaki sposób należy porządkować dom, ma coraz wyższą oglądalność, jednakże jej małżeństwo przechodzi kryzys. Lizzie ma czas dla wszystkich - dla swoich dorosłych dzieci, przyjaciół, nawet dla byłego męża, tylko nie dla siebie. Ostatnią z przyjaciółek jest Erin, mężatka, która wraca do Irlandii po ośmiu latach spędzonych w Chicago. Ale czy uda jej się stawić czoło swej przeszłości? Kiedy całe Dunmore dotyka potworna tragedia, wszystkie cztery kobiety na nowo odkrywają sens życia i wartość łączącej je przyjaźni.

Cena: 32 zł"SAVOIRE-VIVRE NOWOCZESNEJ KOBIETY"
Adami Birgit, MAK
Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak

Czy wiesz, że to, jak się zachowujesz, świadczy o tym, jaka naprawdę jesteś? Chcesz emanować urokiem, urzekać subtelnością, prezentować dobry styl i kulturę zachowania? W poradniku dla kobiet znajdziesz wskazówki, jak zachować klasę oraz cieszyć się komfortem i pewnością siebie podczas oficjalnych kolacji, uroczystości i wizyt rodzinnych, spotkań towarzyskich, w podróży, w pracy, na zakupach. Znajomość dobrych manier bowiem to broń każdej nowoczesnej kobiety!

Cena: 22,50 zł


"ZŁOTE JABŁKA AFRODYTY"
Stanisław Stabryła, Czytelnik


Nowa ksiażka profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitnego znawcy kultury antycznej, to zbiór 25 opowiadań opracowany na podstawie oryginalnych antycznych źródeł i przekazów. Bohaterami są wielcy kochankowie, znani z mitologii greckiej. W greckich legendach o miłości spotkają się: Eros i Psyche, Pygmalion i Galatea, Tezeusz i Ariadna, Hipolit i Fedra, Herakles i Dejanira, Jazon i Medea, Orfeusz i Eurydyka, Achilles i Bryzeida, Odys i Penelopa.

Cena: 29,90 z

"KWIECIEŃ W PARYŻU"
Michael Wallner, Albatros

Książka idealna dla miłośniczek romansu z historią w tle. Okupowany Paryż, wiosna 1943. Michel Roth, młody Niemiec pracujący dla gestapo, zakochuje się w Chantal, córce francuskiego księgarza. Nie wie, że ona i jej ojciec są zaangażowani w ruch oporu. Decydując się na niebezpieczny romans, Michel będzie musił wybrać między miłością do kraju a uczuciem do kobiety... Wojenny romans, w którym pobrzmiewają echa Casablanki, Angielskiego pacjenta i powieści Kena to propozycja idealna na wakacyjne chłodne wieczory.


Cena: 23,90 złKONCERT W PLENERZE

14 sierpnia, Gdańsk, Wyspa Spichrzów, godz. 21

Nad rozświetloną laserami Mołdawią swoje wokalne możliwości zaprezentuje jedna z najbardziej wyrazistych postaci na polskiej scenie muzycznej - Kayah. Przed laureatką kilku Fryderyków i Wiktora zagra funkowa formacja Sofa