Portugalia: Ubieraj się skromnie i… nie przeklinaj!

Portugalczycy mówią o sobie, że są grzeczni i łagodni. I rzeczywiście, młodsi ustępują miejsca starszym, mało kto przeklina i rzadko można zobaczyć kłócących się tubylców.

Za to często podnoszą głos podczas rozmowy, chętnie też poklepują się po ramionach. Gdy w restauracji brakuje wolnych miejsc, możesz śmiało przysiąść się do kogoś.

Uwaga! Zwiedzając kościoły, pamiętaj, by mieć zasłonięte ramiona i dekolt!Egipt: Uszanuj ramadan

Samotna kobieta w Egipcie narażona jest na nieustającą adorację panów, dlatego lepiej podróżować w grupie lub z mężczyzną. Natomiast witając się z tubylcami, pamiętaj, że kobieta nigdy nie wyciąga pierwsza ręki na powitanie!

Uwaga! Podczas ramadanu (muzułmański post, w tym roku od 13.09 do 12.10) postaraj się jeść i pić dyskretnie, nie pal papierosów i nie pij alkoholu w miejscach publicznych.

Włochy: Zapomnij o coca-coli

O Włochach na pewno słyszałaś dwie rzeczy - że są romantyczni i uwielbiają dobre jedzenie. I to jest prawda. Nastaw się więc na nieustającą adorację.

Co do jedzenia: zawsze chwal, podobnie jak wino. Uwaga! Jeżeli nie lubisz wina, do obiadu zamów wodę - jeśli poprosisz o colę, uznają Cię za gbura…

Nie zamawiaj też po posiłku cappuccino - Włosi piją je tylko rano. Unikaj rozmów o religii i polityce i nie pal w miejscu publicznym!

Chorwacja: O polityce się nie dyskutuje

Jak przystało na mieszkańców południa, Chorwaci są bardzo towarzyscy, lubią się bawić i na wszystko reagują bardzo emocjonalnie. Są też bardzo gościnni i lubią turystów, ale...

Uwaga! Nie lubią trzech rzeczy: bardzo głośnych rozmów (i nocnych krzyków np. na kempingu), dyskusji o polityce i śmiecenia na plaży.

Hiszpania: Całusy na powitanie

Pierwsze rozmowy powinny być oficjalne - przedstaw się, powiedz, skąd pochodzisz i po co przyjechałaś do Hiszpanii.

Do panny zwracaj się senorita, do mężatki senora, do mężczyzny senor. Hiszpanie lubią bawić się w kawiarniach i chętnie spotykają się na… ulicy. Są bardzo towarzyscy i życzliwi, chętnie służą pomocą.

Uwaga! Są też dość bezpośredni - nie zdziw się, jeżeli nieznajomi będą Cię całować w policzki na powitanie.

Kenia: Naucz się targować

Dla Europejczyków to raczej egzotyczny kraj, możemy więc często spotykać się z nieznanymi nam obyczajami. Kenijczycy przyzwyczaili się już do dziwnych zachowań turystów… Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz fotografować czy filmować kogokolwiek, zawsze zapytaj o zgodę!

Uwaga! Nie wolno fotografować policjantów i żołnierzy oraz obiektów strategicznych. A jeżeli będziesz chciała coś kupić (a warto!), targuj się! Dzięki temu zyskasz szacunek.

Francja: Pieniądze - temat tabu

Nie bez powodu z tego właśnie języka pochodzi nazwa savoir-vivre… Francuzi przywiązują dużą wagę do etykiety! Witając się, zwracają szczególną uwagę na tytuły (np. naukowe) - zawsze też mów madame, mademoiselle itd.

Uwaga! Nie spóźniaj się na spotkania, a w rozmowach nie poruszaj spraw finansowych i osobistych! Możesz natomiast opowiedzieć o naszych polskich obyczajach.

Jeśli ktoś zaprosi Cię do domu, koniecznie przynieś kwiaty. No i przed wyjazdem przypomnij sobie, co się czym je…

Tajlandia: Spokój przede wszystkim

Mieszkańcy tego barwnego kraju wyjątkowo nie lubią krzyku. Tu nie wypada się kłócić (np. ze sprzedawcą czy kierowcą), podnosić głosu itd. Co więcej, w takich sytuacjach oni mogą wezwać policję - a prawo jest po ich stronie!

Uwaga! Nie dotykaj głów tubylców i w żadnym wypadku nie głaszcz uroczych tajskich dzieci! Mieszkańcy Tajlandii są bardzo wyczuleni na punkcie swojego kraju i jego władcy. Traktuj więc wszystkie wizerunki monarchy z szacunkiem i powstrzymaj się od komentarzy na jego temat oraz dotyczących ustroju.

Niemcy: Punktualność Twoją cnotą

Przysłowiowy niemiecki porządek jest w tym kraju rzeczywiście mocno przestrzegany. Nie spóźniaj się więc na spotkania. Przedstawiając się, koniecznie uściśnij dłoń rozmówcy.

Uwaga! W tym kraju za niekulturalne uchodzi żucie gumy oraz trzymanie rąk w kieszeni - zwłaszcza podczas rozmowy. Z drugiej strony Niemcy są dość głośnym narodem i nie ma sensu strofować ich z tego powodu…

Grecja: Delektuj się jedzeniem

W żadnym wypadku nie krytykuj niczego, co greckie - ani zabytków, ani kultury, ani jedzenia.

Uwaga! Grecy przywiązują do posiłków wielką wagę - nie wpadaj do restauracji na 5 minut, ponieważ obrazisz właściciela i kucharza! Jedzeniem i piciem należy się delektować.

Nie staraj się zaprzyjaźnić z Grekami - dla nich jesteś obca! Ale chętnie będą się z Tobą bawić nawet do rana!

Maroko: Ostrożnie z pocałunkami

Obowiązuje tu religia muzułmańska - dlatego należy pamiętać o ramadanie, kobiety nie powinny nosić krótkich spódniczek, a panom radzimy chodzić w długich spodniach. Marokańczycy niechętnie się fotografują, chyba że dostaną za to pieniądze! Nie rób jednak zdjęć z ukrycia.

Uwaga! Do meczetów nie wolno wchodzić - wyjątkiem jest meczet Hassana II w Casablance. Jeżeli jedziesz z ukochanym, nie okazujcie sobie uczuć publicznie.