"Od początku lat 90. w Polsce nie było tak korzystnej dla pracowników sytuacji na rynku: nie dość, że możemy przebierać w ofertach i twardo negocjować warunki finansowe, to jeszcze firmy prześcigają się w oferowaniu nam innowacyjnych, pozapłacowych elementów pakietu" - uważa Joanna Chylewska, managing consultant z firmy zarządzającej zasobami ludzkimi Hewitt Associates. Proponują dofinansowania do urlopów, organizują pikniki dla pracowników i wyjazdy integracyjne, bezpłatne kursy językowe, dają paczki świąteczne. W ocenie Chylewskiej wzmożony popyt na pracę powoduje, że mamy najlepsze od 15 lat warunki do robienia "amerykańskich" karier.

Reklama

Podobnego zdania jest ekonomista, prof. Witold Orłowski: "Polska jest krajem przyszłości i jeśli ktoś myśli w kategoriach awansu zawodowego, to powinien tu zostać. Za granicą nie będzie miał aż takich możliwości rozwoju, tam zawsze będzie o kilka oczek niżej w hierarchii" - przekonuje główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers Polska. Niewielu wykształconych Polaków wykonuje na Zachodzie pracę w pełni odpowiadającą ich umiejętnościom i aspiracjom, a nadrobienie straconego czasu zajmuje czasem nawet kilka lat.

Także Agnieszka Spóz z firmy doradczej TMP/Hudson Global Resources jest pełna optymizmu: "Polska stała się wyśmienitym miejscem, aby robić karierę i zarządzać interesami przedsiębiorstwa na całą Europę. Tu czekają naprawdę ambitne wyzwania" - podkreśla. Rzeczywiście, ten rok będzie rekordowy pod względem powstawania nowych miejsc pracy. Z danych Konfederacji Pracodawców Polskich wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach firmy zgłosiły agencjom pracy zapotrzebowanie na 550 tys. pracowników. To o 135 tys. więcej niż w całym 2006 roku.

Ze wszystkich analiz rynkowych, do których dotarł DZIENNIK, jednoznacznie wynika, że rosną płace. Powoli traci na znaczeniu kryterium finansowe, które było podstawowym powodem poszukiwania zajęcia za granicą. "Większość firm podniosła pensje od kilku do kilkunastu procent, a niektórzy menedżerowie poszukujący pracowników, których szczególnie brakuje na rynku, oferują zarobki na poziomie porównywalnym z unijnym" - przyznaje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, właściciela portalu Pracuj.pl.

Potwierdzają to doradcy personalni. "Zdarza się to szczególnie na poziomie kadry zarządzającej. Niedawno miałam taki przypadek, że menedżerowi zaproponowano przeniesienie do Holandii, ale gdy się okazało, że wynagrodzenie jest porównywalne, wycofał się" - wspomina Agnieszka Spóz. Także Tomasz Nikolski, 32-letni informatyk z Warszawy, nie skorzystał z podobnej oferty. "Zgłosiła się do mnie niemiecka firma, zaproponowali mi o 30 proc. więcej, niż zarabiam obecnie, i wynajem mieszkania w Niemczech. Oferta nie wydała mi się wystarczająco kusząca i grzecznie podziękowałem" - opowiada mężczyzna.

Pozostanie w Polsce po prostu zaczyna się opłacać. "Wykwalifikowani fachowcy są w stanie uzyskać wynagrodzenie porównywalne z zarobkami za granicą. Oczywiście, prawdopodobnie będzie to pensja nieco niższa w wymiarze bezwzględnym, ale trzeba pamiętać, że koszty utrzymania w Polsce również są niższe. Jeśli do tego dodamy społeczne koszty wyjazdu: rozłąkę z bliskimi, rodziną, to okazuje się, że praca w Polsce staje się bardziej atrakcyjna " - podsumowuje Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

O boomie pracowniczym w Polsce najdobitniej świadczą liczby. Największy w Polsce portal z anonsami Pracuj.pl w ostatnich latach odnotował ponadsześciokrotny wzrost liczby ofert pracy (z 17 tys. w 2004 r. do prawie 110 tys. w 2006). Także w tym roku wygląda na to, że padnie rekord. W pierwszym kwartale wpłynęły aż 42 tys. ogłoszeń krajowych. Biorąc pod uwagę, że pracodawcy, chcąc zminimalizować koszty rekrutacji, niejednokrotnie zamieszczają jedno ogłoszenie, które dotyczy wielu stanowisk pracy, rzeczywista liczba ofert może być znacznie wyższa.

Eksperci poproszeni przez nas o komentarz są zgodni: na Polaków w najbliższych kilkunastu miesiącach będzie czekać aż pół miliona wakatów. Z danych KPP wynika, że ludzi potrzebuje co trzecia firma budowlana i co dziewiąty zakład produkcyjny. Na koniec I kwartału ponad 20 tys. podmiotów gospodarczych (to 13,7 proc. zbadanych przez ekspertów firm) dysponowało 116,5 tys. wolnych miejsc pracy. W przedsiębiorstwach zatrudniających 10-49 osób odnotowano prawie 2,5-krotny wzrost liczby wakatów, a w firmach powyżej 49 osób potrzeba aż o 66 proc. ludzi więcej.

A z roku na rok będzie coraz lepiej. Rodzime firmy, korzystając ze świetnej koniunktury w gospodarce, rozwijają się i tworzą nowe miejsca pracy, także dla młodych ludzi świeżo po szkołach. Jedną nich jest Lotos, nad którego rozbudową będzie czuwać trzy tys. specjalistów, a zatrudnienie znajdzie stu świeżo upieczonych absolwentów: zarówno inżynierów chemików, jak i techników, elektryków czy automatyków. "Młody człowiek na początek dostanie ok. 4 tys. zł brutto, ale będziemy w niego bardzo intensywnie inwestować, tak aby za kilka lat był naprawdę wysokiej klasy specjalistą" - mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. 4 tys. to już kwota pozwalająca na samodzielne wynajęcie mieszkania i utrzymanie się bez pomocy rodziców.

Do Polski napływają też nowe inwestycje z zagranicy. Powstają nowoczesne fabryki, magazyny, centra dystrybucyjne i logistyczne, centra rozliczeniowo-finansowe i telefoniczne, w których pracę znajdą tysiące robotników, magazynierów, logistyków, księgowych, informatyków, specjalistów od płac i rachunkowości, inżynierów, kierowników zespołów i menedżerów. Warto pamiętać także, że dużymi krokami zbliżają się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Przy organizacji i obsłudze Euro 2012 pracę znajdzie przynajmniej 100 tys. osób. Większość z nich, jak szacują przedstawiciele polskiego sztabu przygotowującego imprezę, zachowa posady również po zakończeniu mistrzostw. Czyli wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują: Szukaj pracy w Polsce - to najlepsza inwestycja w przyszłość.Szukasz pracy? Praca czeka na ciebie. Dziś rusza wielka, ogólnopolska akcja DZIENNIKA "Tu jest praca". Będziemy przekonywać Polaków, że nigdy dotąd w naszym kraju nie było tak dobrych warunków do robienia kariery, że teraz, aby dobrze żyć, nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Co tydzień będziemy podpowiadać, kto szuka ludzi, ile im płaci i czego wymaga. Udowodnimy, że można się u nas rozwijać zawodowo i zarabiać na prawdziwie europejskim poziomie. Nasi eksperci opowiedzą o trendach na rynku pracy i doradzą, jak zaplanować swoją przyszłość w kraju. Bo warto pracować w Polsce - to się po prostu opłaca.