Jak najczęściej oglądaj rośliny w swoim domu. Pierwsze, nieliczne jeszcze szkodniki łatwo bowiem wyłapać lub usunąć wraz z opanowanym przez nie liściem czy wierzchołkiem pędu.

Aby zwiększyć odporność roślin w okresie, kiedy są najbardziej narażone na inwazję szkodników, można je opryskiwać wyciągami z ziół (czosnek, skrzyp, pokrzywa). Dla własnego bezpieczeństwa, nie stosuj wywaru z tytoniu, jest to bowiem niebezpieczna i nieekologiczna trucizna.

Żółte pułapki
Dobrym i nieszkodliwym sposobem ochrony przed inwazją szkodników są żółte tabliczki pułapkowe. Można je kupić w sklepach ogrodniczych i większych kwiaciarniach. Umieszcza się je wśród roślin (jedna wystarczy na całe okno) - żółty kolor wabi owady, które przylepiają się do nietoksycznego kleju pokrywającego tabliczkę.

Odetnij szkodnikom tlen
Wysoka temperatura sprzyja również rozwojowi tarczników i miseczników. Łatwo się ich pozbyć, zamalowując tarczki pędzelkiem zanurzonym w oleju parafinowym. Warstewka oleju odetnie im dostęp tlenu i szkodniki zginą. W sklepach ogrodniczych można też kupić preparat do opryskiwania, z olejem parafinowym. Zwalcza on nie tylko tarczniki, lecz także przędziorki.