Każdego ucieszy coś, co zawsze chciał mieć, ale sam sobie tego nie kupi. Postaraj się trafić w gust osoby obdarowywanej. Nie kupuj komuś prezentu, który ty chciałabyś dostać - to, że Ty uwielbiasz czytać, nie znaczy, że wszyscy też lubią. Jeśli nie znasz dobrze tej osoby, nie kupuj perfum czy biżuterii, wybierz raczej prezent bardziej neutralny.

Prezenty osobiste (dezodoranty, bielizna, ubrania) to upominki, które ewentualnie można wręczyć bardzo bliskiej osobie - mamie, siostrze, partnerowi. Kupno takich prezentów dla dalszej rodziny i znajomych to niedobry pomysł.

Praktyczne podarunki (ciepłą bieliznę, patelnię itp.) możemy kupić tylko na wyraźne życzenie! W przeciwnym razie zostaniemy uznane za osoby pozbawione i gustu, i taktu!

Unikaj kupowania drogich rzeczy. To może wprawić w zakłopotanie obdarowaną osobę, czuje się też ona zobowiązana do rewanżu - a nie każdego stać na takie wydatki! Pieniądze dajemy tylko przy kilku konkretnych okazjach, np. chrzcie lub ślubie. Wyjątkiem są rodzice chrzestni, którzy mogą dać pieniądze starszemu chrześniakowi np. na imieniny. A ile dać? To już zależy od naszego stanu posiadania i rodzinnej tradycji.

Oprócz prezentu (lub zamiast) można i wypada wręczyć też kwiaty. Oczywiście cięte! Chyba że wiemy, iż nasza jubilatka uwielbia doniczkowe i z pasją powiększa swój domowy ogród. Uwaga! W dobrym tonie jest kupować nieparzystą ilość kwiatów (wyjątkiem są np. rocznice ślubu, 80. urodziny itp.). Właścicielom ogródków możemy podarować sadzonki lub cebulki - powinny to być jednak jakieś wyjątkowe okazy, jednocześnie nieskomplikowane w hodowli.

Pamiętaj - prezent nie może być kłopotliwy! Nigdy nie dajemy nikomu zwierząt! Chyba że ustalimy to z np. mamą dziecka, które marzy o kotku. Zazwyczaj jednak dziecko samo chce wybrać sobie przyjaciela - nie uszczęśliwiajmy więc nikogo na siłę.

Alkohol może być prezentem - oczywiście nie w przypadku, gdy wiemy, że gospodarze są abstynentami lub kiedy idziemy na chrzciny czy komunię. Uwaga! Nie kupujemy najtańszych win, a wybierając inny alkohol, zadbajmy, by był oryginalny lub taki, którego gospodarz sam sobie raczej nie kupi! Jak dawać, jak przyjmować
Prezent ma odzwierciedlać naszą sympatię, życzliwość, szacunek do osoby obdarowywanej. Powinna ona poczuć, że włożyliśmy trochę starań i czasu w wybór podarku. Dlatego tak ważne jest opakowanie! Świadczy o pracy, jaką wykonaliśmy, szykując prezent, a poza tym odwijanie błyszczących papierków to dodatkowa przyjemność! Warto też pamiętać, że prezentów nie dajemy w foliowych torbach i reklamówkach. Upewnij się, że na opakowaniu nie ma ceny. Jeżeli twój podarunek jest objęty gwarancją, wręcz ją osobno. Jeżeli upominkiem jest alkohol, butelka także powinna być ozdobnie opakowana.

Obowiązują też niepisane zasady wręczania prezentów:
Nie chwalimy naszego prezentu i w żadnym wypadku nie pomniejszamy jego wagi. Teksty typu: „taki skromny”, „nie wiedziałam, co ci kupić” nie sprawią przyjemności gospodarzom!
Goście najpierw zdejmują odzież wierzchnią, dopiero potem wręczają prezenty. To samo dotyczy kwiatów. I oczywiście wręczamy je bez folii i papieru, łodyżką skierowane do dołu!

Zasady dobrego wychowania obowiązują też obdarowywanego:
Nie rzucamy się na prezenty. Najpierw zadbajmy, by przybyli rozebrali się, poznali resztę gości, dostali coś do picia. Za prezent dziękujemy w sposób stonowany. Nie piszczymy, nie krygujemy się: „ach, nie trzeba było”... Prezent wypada rozpakować przy ofiarodawcy, można pokazać go pozostałym gościom.

Jeżeli upominek nie przypadł nam do gustu, nie krytykujemy. Możemy dać delikatnie do zrozumienia, że jest to rzecz nam nieprzydatna, np.: „o, postawię to tu, przy innych świecznikach”.

Kwiaty od razu wkładamy do wody i stawiamy w widocznym miejscu.

Co komu podarować?
Łatwiej wybrać prezenty dla kobiety niż dla mężczyzny. Dobrze znamy też upodobania i potrzeby najbliższych czy przyjaciół. A co kupić, gdy idziemy w odwiedziny do osób rzadko widywanych lub prawie nam nieznanych?
Oto propozycje:
Z okazji chrztu prezenty wręczają rodzice chrzestni. Inni goście nie mają obowiązku kupować upominków, a jeżeli już, powinien być to prezent symboliczny: łańcuszek, medalik lub srebrna łyżeczka (to propozycja dla bliższej rodziny).
Ślub: jeżeli jesteśmy zaproszeni na samą uroczystość zaślubin, wystarczą kwiaty. Niektórzy nowożeńcy zaznaczają na zaproszeniach, że proszę o przyniesienie zabawek, ponieważ chcą je przekazać dla dzieci np. z domów dziecka. Gdy idziemy na wesele, prezent jest konieczny. Jeżeli nie dostaliśmy listy z konkretnymi propozycjami, możemy zapytać o to parę młodą. Jak najbardziej wypada wręczyć pieniądze w kopercie!
Nauczycielowi kupujemy kwiaty, albumy, książki. Powinien to być niedrogi drobiazg, który nie zostanie uznany za łapówkę i nie wprawi nauczyciela w zakłopotanie.
Komunijne podarunki Przyjął sią zwyczaj obdarowywania dziecka z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice chrzestni mogą podarować Biblię, złoty krzyżyk, medalik. Mogą to być też cenniejsze rzeczy, np. aparat fotograficzny czy komórka (po ustaleniu z rodzicami) albo upragniona zabawka. Na komunię nie powinno się dawać pieniędzy.
Radość dla babci Starsze osoby często dostają prezenty praktyczne. A może warto podarować im coś, czego same sobie nie kupią? Uwaga! Każda babcia na pewno ucieszy się z albumu, do którego włożymy zdjęcia wnuka. Dobrym prezentem są też ozdobne filiżanki, kolekcja filmów, komplet pachnących mydełek itp.
Mały jubilat - duży kłopot Prezent dla dziecka należy wybierać wyjątkowo starannie. Warto poprosić rodziców jubilata o sugestie. Pamiętajmy też, że nie należy kupować kłopotliwych upominków (np. głośnych pozytywek, instrumentów muzycznych itp.), niebezpiecznych i niedosto- sowanych do wieku dziecka zabawek.