Typowe rośliny pojemnikowe (oleander, fuksja, datura, klonik pokojowy, kuflik, ołownik) i pelargonie wynosimy na lato na zewnątrz, aby zdobiły nasze balkony, tarasy czy ogrody.

Jeśli rośliny były zimą przechowywane nie w mieszkaniu, lecz w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, przed wystawieniem na dwór powinny przez jakiś czas zagościć w mieszkaniu. Wymagają bowiem stopniowego zwiększania temperatury otoczenia i intensywniejszego podlewania oraz nawożenia. Najlepiej ustawić je przy oknie wschodnim, z dala od źródeł ciepła. Trzeba również pamiętać o częstym i systematycznym wietrzeniu pomieszczenia.

Nie tylko typowe rośliny pojemnikowe, lecz także część doniczkowych lepiej będzie rosła i kwitła, jeśli urządzimy im wakacje na cienistym balkonie lub w ogrodzie. Należą do nich między innymi: mirt, azalia, drzewko szczęścia, lipka afrykańska, cytrusy, banan karłowy, agawa, opuncja, grudnik, fikusy i inne rośliny o skórzastych liściach oraz niektóre palmy, np. daktylowa lub karłowa. Można je wystawiać na dwór dopiero w ostatnich dniach maja lub na początku czerwca. Wcześniej chłód (zwłaszcza nocą) może im zaszkodzić.

Jednak przygotowania do przeniesienia rozpoczynamy już teraz. Przestawiamy je bliżej okna, w najchłodniejszym pomieszczeniu. Regularnie podlewamy (tak, aby ziemia w doniczce stale była lekko wilgotna). Przestajemy jednak zraszać rośliny, by nie wydelikacać liści. Kilka razy dziennie wietrzymy pomieszczenie (unikając przeciągów).

Przed wystawieniem na balkon lub taras przez kilka dni hartujemy rośliny przy coraz dłużej otwartym oknie, a przez następne kilka dni wystawiamy je na dzień i zabieramy do domu na noc. Na przeprowadzkę wybieramy ciepły, ale pochmurny dzień.

Jak długo na świeżym powietrzu

Rośliny pojemnikowe i doniczkowe mogą na tarasie, balkonie albo w ogrodzie spędzać czas od końca maja do końca sierpnia. Potem trzeba je zabrać do domu lub innego jasnego pomieszczenia. Jednak w okresach wyjątkowo złej pogody (chłodnej, z silnymi deszczami i wiatrami), lepiej wnieść je na jakiś czas do mieszkania. Pojemniki warto więc wyposażyć w kółka meblowe, które ułatwią przestawianie dużych i ciężkich roślin.