W małżeństwie od dnia zawarcia ślubu powstaje wspólność majątkowa. W nieformalnych związkach wszelkie nabyte dobra należą do osoby, która je kupiła.

- Jeśli więc nabywacie coś wspólnie, zwłaszcza wartościowe rzeczy, np. samochód, działkę, mieszkanie, kupujcie je jako współwłasność. W razie rozstania nie trzeba będzie udowadniać, że obydwoje finansowaliście dany zakup. Po kupnie nieruchomości warto sprawdzić, czy oboje figurujecie w księdze wieczystej jako właściciele (w dziale II księgi wieczystej).

- W wolnych związkach, w przypadku śmierci jednego z partnerów drugi, niestety, nie może liczyć na rentę czy emeryturę po nim. Ma natomiast prawo do odszkodowania z polisy na życie. Oczywiście pod warunkiem, że figuruje w niej jako osoba upoważniona do odbioru odszkodowania.

- Dobrym zabezpieczeniem materialnym bliskiej osoby jest także testament. Każde z was może przekazać w nim swój majątek partnerowi. Jeśli takiego testamentu nie będzie, o majątek po zmarłym upomni się jego rodzina.

- Gdy w waszym związku urodzą się dzieci, ojciec powinien je oficjalnie uznać. Wystarczy, że zrobi to w obecności kierownika USC. Wówczas wasze potomstwo będzie miało takie same prawa jak dzieci urodzone w związkach małżeńskich. Będzie np. po was dziedziczyć.

- Ograniczenia dotyczą nie tylko spraw majątkowych. Gdy któreś z was zachoruje, lekarz ma prawo odmówić drugiemu udzielenia informacji o stanie zdrowia partnera. Dlatego warto wcześniej napisać upoważnienie dla bliskiej osoby.