Najnowsze i jak do tej pory największe badania kobiet w okresie menopauzy wykazały, że w trakcie trwania tego okresu, kobiety zanotowały gorsze zdolności koncentracji, zapamiętywania i uczenia się, niż kobiety będące przed lub po menopauzie.

Reklama

TE DENERWUJĄCE DZIURY W PAMIĘCI!

Eksperci winią za to niski poziom żeńskich hormonów w okresie zaraz przed rozpoczęciem menopauzy. Fachowo nazywa się to perimenopauzą i trwa też jeszcze po zakończeniu zmian w ciele kobiety. Czasami do kilku lat. Niektóre kobiety obserwują u siebie związane z tym zmiany nawet przez 10 lat!

Brzmi to zatrważająco, naukowcy na szczęście odkryli, że kobieta może wrócić do swojej sprawności intelektualnej po przekwitaniu.

Dr Gail Greendale, z Uniwersytetu w Kalifornii, który studiował przypadki 2500 kobiet, powiedział, że czasowa utrata pamięci dotyka około 60 procent kobiet, jednak w fazie pomenopauzalnej zdolności powracają.

Menopauza zaczyna się u kobiet pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, jednak średnio wypada to w okolicach 50 roku życia. Wtedy, gdy kobieta zaczyna tracić zdolności do jajeczkowania i zanika u niej cykl miesięczny.

IM DALEJ W LAS, TYM GORZEJ...

Kobiety badane przez amerykańskich naukowców były w wieku 42 – 52 lat i wszystkie miały choć jedną miesiączkę w okresie do 3 miesięcy przed rozpoczęciem badań. Otrzymały do wypełnienia testy pamięciowe i werbalne, sprawdzające zdolność do kojarzenia, koncentracji i szybkość, z jaką potrafią rozwiązywać problemy. Testy w zmienionej formie powtarzano u nich przez 4 lata i zaobserwowano, że z czasem, gdy menopauza ustępuje, ich wyniki stopniowo poprawiają się. Najgorzej panie odpowiadały w okresie premenopauzy, gdy kobieta jeszcze miesiączkuje, ale już nieregularnie. Wtedy ich rezultaty były o ok. 70 procent gorsze niż w którymkolwiek innym stadium tego okresu.

Dr Greendale podsumował to w ten sposób, że "zdolności kobiet do przyswajania wiedzy są w stadium początkowym zdecydowanie gorsze".

Przy okazji naukowcy dowiedzieli się, że przyjmowanie hormonów w tabletkach w okresie przedmenopauzalnym, progesteronu i estrogenu, pomaga kobietom w zachowaniu pamięci werbalnej i przetwarzaniu nowych informacji. Z kolei podawanie hormonów po menopauzie miało na kobiety wpływ negatywny.
Dzięki tym 4-letnim badaniom, a w rezultacie dzięki ostrożnemu stosowaniu hormonów, uda się pomóc kobietom w przejściu przez ten trudny dla nich pod każdym względem okres.

Wyniki badań opublikowano w najnowszym wydaniu pisma "Neurology", wydawanego przez American Academy of Neurology.
_________________________________________________

NIE PRZEGAP:

Reklama

Znana modelka walczy z białaczką
Nie tylko prezerwatywa chroni przed HIV

> TU znajdziesz więcej <