Inne
Reklama

W dawnych czasach kawalerowie często nie mogli wyrazić uczuć wprost, posługiwali się więc specyficznym kodem, który narósł wokół różnych rytualnych czynności, między innymi - wręczania kwiatów. Każdy rodzaj kwiatu i każdy jego kolor symbolizował inne uczucie. Od tego czasu kwiatowa symbolika ewoluowała i dziś taki kod musimy potraktować z lekkim przymrużeniem oka. Warto jednak znać podstawowe zasady, by nie popełnić gafy, nie zmylić osoby obdarowanej czy właściwie wyrazić lub zrozumieć uczucia.

KOLORY

Podstawą symboliki zawartej w kwiatach są ich kolory. Od dawien dawna podstawowe barwy zarezerwowane były na specjalne okazje. Kolor biały miał symbolizować niewinność i czystość, czerwień była zarezerwowana dla wyjątkowo silnych i gorących uczuć oraz namiętności, zaś żółć - bywała kojarzona z zazdrością. Ten schemat w zarysie funkcjonuje po dziś dzień, dlatego należy zachować ostrożność w wyborze takich kolorów.

Inne


czytaj dalej...
RÓŻE

Róże to jedne z najchętniej kupowanych kwiatów, dlatego warto poznać ich symbolikę. Czerwona róża symbolizuje gorące uczucie i pełne oddanie, może tez oznaczać namiętność (im ciemniejsza czerwień, tym większy akcent na to ostatnie), dlatego lepiej nie ofiarowywać jej szefowej albo teściowej. Na tego typu okazję lepiej zarezerwować różę herbacianą lub kremową - są one kojarzone z niezobowiązującym wyrazem szacunku i sympatii oraz elegancją. Co innego róża żółta - choć obecnie bywa kojarzona z przyjaźnią i sympatią, wciąż kojarzy się głównie z wyrazem zazdrości. Symbolikę tę nieść mogą ze sobą wszelkie żółte kwiaty. Białe róże oznaczają czyste i niewinne uczucie. Jednak główną okazją, gdy się je wręcza, są śluby i wesela.

Inne


czytaj dalej...
GOŹDZIKI I TULIPANY


Dawniej róże wraz z goździkami uważane były za kwiaty szczególne wręczane przez i dla wyjątkowych osób oraz wyrażające podziw. Symbolika kolorów goździków zbliżona była do symboliki kolorów róż. Kontekst polityczny odcisnął jednak swoje piętno i goździk zaczął być kojarzony z komunizmem i 8 marca w szczególności.

Trzecim wyjątkowym kwiatem jest tulipan, symbolizujący autentyczne i wyjątkowo silne uczucie.

Inne


czytaj dalej...
INNE KWIATY

Chaber - oznacza nieśmiałość, opory w wyrażeniu uczuć

Konwalie - kładą nacisk na zewnętrzne, fizyczne piękno. Z tego powodu mogą być prztyczkiem w nos, komunikatem: "uroda jest twoją główną zaletą"

Stokrotki - może wyglądają niepozornie, ale niosą dobry komunikat: niewinne oraz szczere i autentyczne uczucie

Fiołek - kojarzy się ze skromnością a czasem też z wiernością. Wiązany jest też z symbolem tajemnicy - dlatego może oznaczać uczucie nie do końca wyrażone lub trzymane w tajemnicy

Margerytka - jest wyróżnieniem urody. Komunikuje: jesteś najpiękniejsza

Bez - rzadko wręczany ze względu na sezonowość. Z tego względu choć symbolizuje wyjątkowość uczucia, to także fakt jego przemijalności


Inne


czytaj dalej...
KWIATY NEGATYWNE


Są też kwiaty, przy wyborze których należy zachować szczególną ostrożność, bo mogą być wiązane z negatywnymi uczuciami. Krokus może zostać skojarzony z pogardą. Słonecznik może symbolizować zarozumiałość i fałsz, nagietek - okrucieństwo, a petunia - gniew. Lwie paszcze to dość popularny symbol niegodziwych intencji, obmowy i tak zwanego zbyt długiego języka.