NOCNE ROZMOWY

Nastolatki zasiadają wieczorami przed komputerem i eksplorują fascynujący świat. Co trzeci gimnazjalista w dużym polskim mieście korzysta z Internetu po godzinie 22. Co piąty - po północy. 17 proc. gimnazjalistek i prawie 70 proc. licealistek przyznaje, że jest już po pierwszym kontakcie seksualnym w sieci. Przybiera on postać intymnych zwierzeń, ujawniania fantazji, a także próbę ich realizacji w „realu”.

W seksualnych rozmowach przoduje centrum Polski, ale bardziej konserwatywny południowy wschód nie pozostaje daleko w tyle. Co ósmy nastolatek z Mazowsza przynajmniej raz rozmawiał w sieci o seksie z nieznaną osobą, na Podkarpaciu - co dziesiąty. Oto wyniki badań, które przeprowadziła wśród uczniów warszawska Fundacja "Pedagogium". Są one częścią projektu "Zaburzenia wychowawcze XXI wieku".

SZUKAJCIE, A ZNAJDZIECIE

Profesor Zbigniew Lew-Starowicz nie jest zaskoczony. „Nie szokują mnie takie wyniki badań. Dzieci nie mają skąd czerpać informacji na temat seksu, więc szukają ich w Internecie. Jak się potem okazuje, z różnym skutkiem” - mówi seksuolog.

Ten skutek to na przykład uzależnienie od Internetu i pornografii. Szczególnie o tym ostatnim niewiele się jeszcze mówi. A przecież dezintegruje ono życie człowieka jak wszystkie inne nałogi.Ale nawet, jeśli nie dojdzie do uzależnienia, takie seks-surfowanie nie pozostaje bez negatywnych skutków. Jak bowiem podkreśla Monika Dreger, warszawski psycholog i mediator rodzinny, dzieci, które uprawiały wirtualny seks w Internecie, zostają na zawsze pozbawione normalnego świata erotyzmu. Miejsce więzi emocjonalnej zajmuje zaspokajanie potrzeb.

„Nie dość, że inicjacja seksualna odbywa się dużo wcześniej niż kiedyś, to w dodatku dzieje się to za pośrednictwem Internetu. Seks buduje relacje pomiędzy dwojgiem ludzi i jest podstawą każdego normalnego związku. A seks przez Internet służy tylko rozładowaniu napięcia. Nie ma nic wspólnego z uczuciem” - twierdzi Monika Dreger.

I apeluje do rodziców, by uważnie przyglądali się, czym zajmują się ich pociechy. Człowiek dorosły natomiast musi czuwać nad sobą sam.

__________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Zobacz najlepiej zbudowanego mężczyznę świata
>>> Po czym poznać, że mu na tobie zależy?
>>> Zobacz 11 najlepszych scen erotycznych