W normalnych okolicznościach osobnik będący typem psychopatycznym nie utrzymałby się w grupie. Zostałby odrzucony i tym samym nie miałby szans na przeżycie – zjadłyby go drapieżniki albo zamarzłby. Tak się jednak składa, że źli ludzie mają bardzo bujne życie seksualne.

Natężenie czarnej triady

Peter Jonason i zespół z Uniwersytetu Stanowego Nowego Meksyku w Las Cruces postanowili przeprowadzić eksperyment na grupie 200 studentów college'u. Badani wypełniali test osobowościowy, który pozwalał ocenić natężenie trzech cech czarnej triady. Pojawiały się tam pytania dotyczące życia seksualnego, m.in. o liczbę partnerów i o to, czy kiedykolwiek poszukiwali przelotnych związków.

Test wykazała, że mężczyźni, którzy w skali mierzącej czarną triadę uzyskali najwyższy wynik (czyli reprezentowali tym makiaweliczny, narcystyczny i psychopatyczny) mieli także najwięcej partnerek seksulanych i najczęściej szukali przelotnych związków. U kobiet nie zaobserwowano takiej korelacji. Wyniki badań przedstawiono na konferencji Stowarzyszenia Ludzkiego Zachowania i Ewolucji w Kioto. Jonanson powiedział, że najlepiej opisywany typ mężczyzny obrazuje agent 007 James Bond. Jest jawnie nieprzyjemny i lubi wypróbowywać nowości: zabijanie ludzi czy kolejne kobiety.

Kobiety pragną Bondów

Niegrzeczni chłopcy szalenie podobają się kobietom i tak jak James Bond - nie narzekają na przymusową wstrzemięźliwość. Romansując, rozprzestrzeniają swoje geny. A do tego nie miewają skrupułów i nie zamierzają zajmować się potomstwem – czyli tracić czasu, który można wykorzystać na przekazywanie swoich genów kolejnymopartnerkom. Ta strategia wydaje się działać. Przecież cechy te są nadal obecne w populacji – podsumowuje Johanson.

Opisywane zjawosko nie zależy od kultury, w której się żyje. Na tej samej konferencji David Schmitt z Bradley University w Peorii zaprezentował wstępne wyniki badań przeprowadzonych na ponad 35. tys. ludzi z 57 krajów. On także zaobserwował związek czarnej triady z sukcesem reprodukcyjnym.

Skoro zatem czarna triada jest tak skutecznym sposobem na zapewnienie przetrwania swoim genoem, dlaczego mkiawelizm, narcyzm i zamiłowanie do ekstremów nie rozpowszechniły się bardziej? Prawdopodobnie kobiety szybko nauczyłyby się unikać takich mężczyzn i w cenie byłby zabiedzony mól książkowy…