Stosując oprysk z mleka regularnie, możesz cieszyć się zdrowymi i obfitymi zbiorami pomidorów.Zawarte w mleku składniki, takie jak laktoza, białka i enzymy, skutecznie zwalczają grzyby, bakterie i mszyce, chroniąc Twoje uprawy bez użycia szkodliwej chemii.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Dlaczego warto stosować oprysk z mleka na pomidory?

Mleko zawiera wiele cennych składników, które działają antybakteryjnie, grzybobójczo i przeciwwirusowo. Regularne stosowanie oprysku z mleka może pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu wielu chorób pomidorów, takich jak zaraza ziemniaczana, szara pleśń oraz mączniak prawdziwy. Oprysk z mleka jest w pełni biodegradowalny i nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Jak przygotować oprysk z mleka na pomidory?

Do przygotowania oprysku z mleka na pomidory potrzebne będą następujące składniki:

  • 1 litr mleka (najlepiej sprawdzi się mleko pełnotłuste prosto od krowy),
  • 5 litrów wody destylowanej albo przegotowana i ostudzona.
Reklama

Opcjonalnie do oprysku można dodać niewielką ilość płynu do naczyń albo mydła potasowego. Ten dodatek sprawi, że oprysk będzie lepiej przyczepiał się do roślin i wchłaniał. Mleko należy wymieszać z wodą i ewentualnie z płynem do mycia naczyń lub mydłem potasowym. Następnie roztwór trzeba przelać do butelki ze spryskiwaczem.

Jak przygotować oprysk z mleka zwalczający mszyce na pomidorach?

Jeśli zauważymy, że pomidory zostały zaatakowane przez mszyce, możemy także użyć oprysku z mleka. Przygotowanie tego oprysku różni się nieco od standardowego, dlatego warto wiedzieć, jak go prawidłowo sporządzić. Składniki, które będą potrzebne to:

  • 1 litr chudego mleka UHT,
  • 1 litr wody.

Po zmieszaniu mleka z wodą należy przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem. Opryski należy przeprowadzać bardzo dokładnie, pokrywając roztworem wszystkie części roślin, w tym liście z obu stron. Zabieg wykonujemy od razu po zauważeniu pierwszych szkodników.

Jak stosować oprysk z mleka na pomidory?

Aby osiągnąć najlepsze efekty, oprysk z mleka należy stosować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy słońce nie operuje zbyt mocno. Należy starannie pokryć roztworem wszystkie części rośliny – zarówno liście, łodygi, jak i owoce. Regularność jest kluczowa, dlatego oprysk rośliny powtarzamy co 7-10 dni, szczególnie w wilgotnych okresach, kiedy deszcze mogą zmywać ochronną warstwę mleka.

Przed zastosowaniem oprysku z mleka na całej roślinie, warto wykonać test na niewielkiej ilości roślin, aby sprawdzić, czy nie powoduje on u niej żadnych negatywnych reakcji. Istotne jest, że w przypadku silnego nasilenia chorób lub szkodników, konieczne może być zastosowanie innych metod ochrony roślin.