Reklama

Stanowisko i oświetlenie. Skrzydłokwiat najlepiej czuje się w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Idealne będzie stanowisko z rozproszonym światłem, np. w pobliżu okna wschodniego lub zachodniego. Unikajmy wystawiania rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia liści.

Temperatura

Optymalna temperatura dla skrzydłokwiatu wynosi 18-24°C. W okresie zimowym temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C. Roślina nie toleruje przeciągów i gwałtownych zmian temperatury.

Skrzydłokwiat. Jak dbać o ten magiczny kwiat i cieszyć się jego urokiem?

Podlewanie

Skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoże, ale nie znosi przelania. Podlewajmy go regularnie, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. W okresie letnim podlewanie może być częstsze niż zimą. Do podlewania najlepiej używać wody odstałej o temperaturze pokojowej.

Wilgotność powietrza

Skrzydłokwiat uwielbia wysoką wilgotność powietrza. Aby zapewnić mu odpowiednie warunki, warto regularnie zraszać liście miękką wodą lub ustawić doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami. Można również zastosować nawilżacz powietrza.

Nawożenie

W okresie wegetacji (wiosna-lato) skrzydłokwiat warto zasilać nawozem do roślin kwitnących co 2-3 tygodnie. Zimą nawożenie należy ograniczyć lub całkowicie zaprzestać.

Przesadzanie

Młode skrzydłokwiaty przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata. Najlepszym terminem na przesadzanie jest wiosna. Nowa doniczka powinna być tylko nieznacznie większa od poprzedniej.

Kwitnienie

Skrzydłokwiat kwitnie zazwyczaj wiosną i latem. Aby pobudzić roślinę do kwitnienia, warto zapewnić jej odpowiednie warunki świetlne, wilgotnościowe i termiczne. Po przekwitnięciu kwiatów należy je usunąć, aby roślina nie traciła energii na produkcję nasion.

Choroby i szkodniki

Skrzydłokwiat może być atakowany przez przędziorki, mszyce czy tarczniki. W przypadku zauważenia szkodników należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.