Jesienna pielęgnacja borówki amerykańskiej: Ochrona korzeni

Borówka amerykańska charakteryzuje się bardzo płytkim i niezwykle delikatnym systemem korzeniowym. Na dodatek korzenie borówki nie wytwarzają włośników, za pomocą których roślina pobiera z podłoża wodę i sole mineralne. To wszystko sprawia, że są one bardzo wrażliwe. Przed nadejściem zimy warto zatem zadbać o korzenie borówki.

Co to są szczepionki mikoryzowe?

Reklama

Mikoryza to rośliny rodzaj symbiozy występującej między grzybami a korzeniami roślin, w których wzajemne relacja, polegająca na współpracy przynosi korzyści każdej ze stron tego układu. Symbioza ta zwiększa zdolność rośliny do przyswajania składników odżywczych, poprawia jej odporność na stresy środowiskowe i choroby, a także, co istotne zwiększa ogólną zdolność do wzrostu i rozmnażania. Szczepionki mikoryzowe są mieszanką zarodników grzybów mikoryzowych oraz substancji stymulujących rozwój mikoryzy.

Reklama
Reklama

Mikoryza, czyli szczepienie borówek amerykańskich pożyteczną grzybnią

Mikoryza polega na zaszczepieniu korzeni borówki amerykańskiej odpowiednią dla jej rodzaju grzybnią. Po aplikacji szczepionki grzyby atakują układ korzeniowy rośliny. Strzępki grzybni wnikają do komórek roślinnych, a wokół nich tworzą strukturę zwaną opilśnią. Ułatwiają w ten sposób pobieranie wody i dostarczają niedostępne wcześniej dla borówki składniki pokarmowe.

Wzmacnianie borówki amerykańskiej: Aplikacja szczepionki mikoryzowej

Najlepszym jesiennym terminem aplikacji szczepionki mikoryzowej są miesiące od września do listopada. Panujące wówczas warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi grzybni.

Młode rośliny szczepimy w ten sposób, że po wyciągnięciu borówki z doniczki moczymy bryłę korzeniową w roztworze mikoryzy. Dopiero po tym zabiegu sadzimy roślinę w miejscu docelowym i obficie podlewamy. W przypadku okazów starszych, już rosnących w ogrodzie postępujemy nieco inaczej. Najpierw wykonujemy niewielkie otwory w podłożu wokół borówki, a następnie wprowadza do nich roztwór szczepionki.

Dzięki szczepionkom mikoryzowym borówki amerykańskie są silne, zdrowe, dają lepszy plon i rodzą zdecydowane większe owoce. / pexels.com

Szczepionki mikoryzowe w uprawie borówek amerykańskich

Jesienne wzmocnienie borówki amerykańskiej dawką szczepionki mikoryzowej daje bardzo pozytywne rezultaty. Zaszczepione w ten sposób rośliny mogą kilkudziesięciokrotnie skuteczniej pobierać wodę oraz składniki pokarmowe. Są bardziej odporne na niekorzystne czynniki biotyczne i abiotyczne, a ponadto zdecydowanie lepiej reagują na stres. W efekcie borówki amerykańskie są silne, zdrowe, dają lepszy plon i rodzą zdecydowane większe owoce.