Ślimaki najczęściej pojawiają się po deszczu albo w nocy. Mięczaki podgryzają liście i łodygi warzyw, drzew czy nawet kwiatów. Choć są niewielkie, potrafią zniszczyć całe uprawy. Jak można je wytępić? Sprawdź, co w takiej sytuacji sugerują ogrodnicy!

Reklama

Jak rozpoznać, że uprawy zniszczyły ślimaki?

Jeżeli zauważysz na liściach podłużne, powygryzane dziury, prawdopodobnie twoje uprawy zaatakowały ślimaki. W Polsce można spotkać gatunki z niewielkimi muszlami, jak i bez nich. Najczęściej w miejscu żerowania szkodników na liściach widać zaschnięte smugi śluzu, który pozostawiają po sobie. Ślimakom najbardziej smakuje fasola, warzywa kapustne, sałata, ogórki, truskawki i rośliny ozdobne.

Domowe sposoby na ślimaki: Fusy z kawy, cynamon, a nawet… piwo

Aby pozbyć się ślimaków z muszlami, możesz postawić na najprostszy sposób i spróbować zebrać je np. do słoika, a następnie wypuścić z dala od upraw. W przypadku ślimaków bezmuszlowych, które w dzień chowają się przed promieniami słonecznymi, musisz je zwabić w jedno miejsce. W tym celu spróbuj położyć na mokrą glebę wilgotną szmatkę albo liść kapusty. Gdy szkodniki schowają się pod taką pułapką, z łatwością usuniesz je z ziemi.

Warto też stworzyć prostą przynętę w postaci pokrojonych jabłek lub plasterków buraków, które zwabią ślimaki. Inna metoda to umieszczenie w ziemi plastikowych kubeczków z piwem, do których powpadają szkodniki.

W przypadku ślimaków bezmuszlowych, które w dzień chowają się przed promieniami słonecznymi, musisz je zwabić w jedno miejsce / shutterstock

Ogród bez ślimaków. O tym musisz pamiętać

Pamiętaj, że warunki, które zachęcają ślimaki do żerowania w twoim ogrodzie lub rabatach, to zacienione, wilgotne miejsca z bujną roślinnością. Dlatego często koś trawnik, unikaj np. leżących desek, stert gałęzi czy kamieni.

Dodatkowo rabaty możesz odgrodzić kamyczkami, trocinami, rozgniecionymi skorupkami jaj lub popiołem, aby szkodniki nie mogły dostać się przez nie na żer. Odstraszająco działają też fusy z kawy i cynamon.

Odstraszanie ślimaków za pomocą roślin

Doświadczeni ogrodnicy w walce ze ślimakami polecają zasadzenie obok upraw specjalnych gatunków roślin, które będą skutecznie odstraszać szkodniki. Ślimaki nie znoszą czarnego bzu, krwawnika pospolitego, nasturcji wielokwiatowej, wrotycza, parzydła leśnego, orlika pospolitego czy wilczomlecza. Warto też pomyśleć o zasadzeniu cebuli lub czosnku – warzyw, które wydzielają odstraszające zapachy, których ślimaki nie tolerują.

Soda oczyszczona na ślimaki lub gotowy granulat z drogerii

Reklama

Szkodniki można też wytępić sodą oczyszczoną. Wystarczy rozsypać ją dookoła grządek. Może to skutecznie odstraszyć ślimaki, które po zjedzeniu sody wysuszają się, dlatego unikają jej jak ognia.

Jeśli to nie pomoże, sięgnij po silniejsze specyfiki ze sklepu ogrodniczego – np. granulaty, których substancją czynną jest fosforan III żelaza. To składnik, który nie zaszkodzi uprawom, ale dla ślimaków jest zabójczy.