Usuwanie starych kwiatów i łodyg

Gdy storczyk przekwitnie, należy usunąć stary kwiat i łodygę. Można to zrobić za pomocą nożyczek do cięcia roślin lub ostrzałki. Pamiętaj, aby przeciąć łodygę nad węzłem lub liściem, aby zachować zdrowe miejsce cięcia. Usuwanie starych kwiatów i łodyg pozwoli na zwiększenie ilości energii, którą storczyk może przekierować na rozwój nowych kwiatów i pąków.

Reklama

Nawożenie

Storczyki potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby rozwijać się zdrowo i kwitnąć. Po przekwitnięciu, rośliny potrzebują mniejszej ilości nawozu, jednak nadal powinny otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Zaleca się używanie specjalnego nawozu dla storczyków, który jest bogaty w fosfor i potas. Nawożenie storczyków powinno odbywać się raz na miesiąc, aż do momentu pojawienia się nowych pąków.

Podlewanie

Storczyki potrzebują umiarkowanego podlewania. Po przekwitnięciu, rośliny powinny być podlewane mniej niż zwykle, aby zapobiec gniciu korzeni. Ważne jest również, aby nie pozostawiać wody w doniczce, ponieważ może to prowadzić do chorób i szkodników. Zaleca się podlewanie storczyków raz w tygodniu wodą o temperaturze pokojowej.

Przesadzanie

Po przekwitnięciu, storczyki mogą wymagać przesadzenia. W zależności od wielkości rośliny, przesadzanie powinno odbywać się co 2-3 lata. Przesadzanie pozwoli na usunięcie starej ziemi i zniszczonych korzeni oraz umożliwi dostarczenie roślinie świeżej ziemi i składników odżywczych.