Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że skórę tłustą oraz trądzikową należy w odpowiedni sposób nawilżać. Dzięki temu unikniemy wyprysków czy zamkniemy poszerzone pory. W tym doskonale może nam pomóc odpowiednio dobrane serum.

Reklama

Cera tłusta - jak o nią dbać?

Cera tłusta to ta, na której wyraźnie widać wydzielanie się sebum. Najczęściej pojawia się ono na strefie T - czoło, broda oraz nos. Cechami charakterystycznymi jest świecenie oraz powiększone pory. Dodatkowo tłusta cera jest znacznie grubsza, dzięki czemu nie ulega szybkiemu przesuszaniu czy przedwczesnemu starzeniu.

Zdarza się jednak, że na cerze tłustej zatykają się pory, które prowadzą do powstawania zaskórników, a także trądzik. Nieodpowiednio pielęgnowana skóra może mieć liczne przebarwienia oraz blizny. Skóra tłusta dobrze radzi sobie jednak w ekspozycji na minusowe temperatury czy wiatr.

Skóra tłusta - przyczyny

Skóra tłusta najczęściej występuje w okresie dojrzewania. Spowodowana jest nadmierną pracą gruczołów łojowych. Posiadanie takiej cery może być dziedziczne. Skóra tłusta może być też objawem nieodpowiedniej pielęgnacji, a nawet nadmiernym oczyszczaniem.

Serum do cery tłustej - podpowiadamy, jakie wybrać

Reklama

Dobrze dobrane serum do cery tłustej sprawi, że nasza skóra będzie w odpowiedni sposób zadbana. Kosmetyk typu serum ma znacznie mocniejsze działanie niż zwykły krem. Ma on bowiem wyższe stężenie składników aktywnych, a także lżejszą formę i konsystencję.

W składzie serum powinny znaleźć się takie witaminy jak A, E, C, a także witaminy z grupy B. Każda z nich ma wyjątkowe działanie. Witamina C jest silnym antyoksydantem - pomaga w walce z wolnymi rodnikami, a także pozwala zredukować przebarwienia pojawiające się na skórze.

Z kolei witamina B12 działa przeciwzapalnie, co doskonale sprawdzi się przy skórze tłustej oraz trądzikowej. Witamina E nawilża, ujędrnia oraz niweluje stany zapalne. Dodatkowo korzystnie wpływa na gojenie się ran. Witamina A poprawia jędrność cery i wspomaga odnowę naskórka.