Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym, woda jałowcowa staje się naturalnym wyborem zimą dla osób poszukujących sposobów na poprawę ogólnego samopoczucia oraz kondycji skóry. Może być stosowana zarówno w kąpielach całego ciała, jak i w mniejszych zabiegach, takich jak kąpiele stóp.

Reklama

Dla jakiej skóry jest polecana woda jałowcowa

Delikatne działanie wody jałowcowej sprawia, że jest odpowiednia dla różnych typów skóry, włączając w to skórę wrażliwą i problematyczną. Woda jałowcowa nie tylko pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych i zwalczaniu bakterii, ale również dostarcza skórze niezbędnych składników odżywczych, wspierając jej naturalną barierę ochronną i poprawiając ogólny wygląd i kondycję. Dzięki temu jest wszechstronnym środkiem, który można stosować do kąpieli całego ciała lub tylko stóp.

Reklama

Jak przygotować wodę jałowcową?

Reklama

Składniki: 1/2 szklanki suszonych jagód jałowca (kupisz w zielarskim lub na przyprawach w spożywczym), 2 litry wody

Przygotowanie: Suszone jagody jałowca przepłucz i rozdrobnij np. blenderem. Wlej wodę do dużego garnka, dodaj rozdrobnione jagody jałowca i gotuj na średnim ogniu do zagotowania. Zmniejsz płomień i gotuj jeszcze 30 minut. Odstaw pod przykryciem do ostudzenia. Przelej przez sitko do wyparzonej, szklanej butelki. Zakręć.

Przechowywanie: Przechowuj w lodówce w szczelnie zakręconym, szklanym naczyniu. Domowa woda jałowcowa powinna zachować swoje właściwości przez około 2 tygodnie. Należy jednak regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się żadne oznaki zepsucia, takie jak nieprzyjemny zapach, zmiana koloru czy obecność pleśni.

Wyciąg z suszonych jagód jałowca jest cennym dodatkiem do kąpieli. / ShutterStock

Jako dodatek do zimowej kąpieli

Woda jałowcowa ma świeży i leśny zapach, który działa relaksująco. Pomoże w rozluźnieniu napięcia mięśniowego, poprawie krążenia, a także działa kojąco na skórę. Jej aromat jest też lekko korzenny. Woda jałowcowa ma też właściwości rozgrzewające, dlatego jest idealnym dodatkiem do zimowych kąpieli.

  • Wannę napełnij do połowy ciepłą wodą (temperatura ok. 37 st.C).
  • Dodaj 2 szklanki wody jałowcowej.
  • Wejdź do wanny i zrelaksuj się w wodzie przez 15-25 minut. Pozwól sobie na chwilę spokoju i relaksu, aby w pełni czerpać korzyści z kąpieli.
  • Podczas kąpieli możesz delikatnie masować swoje ciało, szczególnie obszary napiętych mięśni, aby zwiększyć efekt relaksujący.
  • Po zakończeniu kąpieli, opłucz ciało czystą wodą, jeśli czujesz taką potrzebę, chociaż nie jest to konieczne.
  • Wysusz skórę, oklepując się ręcznikiem. Staraj się nie klepać i nie pocierać skóry zbyt mocno.
Wodę możesz zrobić także ze świeżych jagód jałowca. Użyj ich 2 razy tyle, co suszonych. / ShutterStock

Jako preparat do odświeżania stóp

Woda jałowcowa jest też doskonałym specyfikiem do domowego spa stóp. Ma właściwości dezynfekujące i zapobiega potliwości stóp oraz zmniejsza ryzyko rozwoju grzybicy. Jest to cenne zwłaszcza teraz, gdy nosimy niezbyt przewiewne, ciężkie obuwie. Kąpiel stóp z dodatkiem wody jałowcowej pomoże zrelaksować zmęczone stopy i przyniesie ulgę po całym dniu na nogach.

Ciepła może stymulować krążenie w stopach, co jest korzystne zwłaszcza dla osób, które spędzają wiele godzin, siedząc lub mają problemy z zimnymi stopami, bo mają np. problemy z tarczycą.

Jeśli twoje stopy są podrażnione, opuchnięte lub zmęczone, kąpiel z wodą jałowcową przyniesie im ulgę i przyspieszy regenerację.

  • Przygotuj miskę i wypełniaj ją ciepłą wodą. Temperatura wody powinna być przyjemna i nie powodować dyskomfortu.
  • Dodaj do wody około 1/2 szklanki domowej wody jałowcowej. Jeśli masz do dyspozycji olejek jałowcowy, możesz dodać kilka kropel dla wzmocnienia efektu.
  • Mieszaj wodę, aby równomiernie rozprowadzić wodę jałowcową.
  • Zanurz stopy w przygotowanej wodzie i pozostaw je na około 15-20 minut.
  • Po zakończeniu kąpieli, osusz stopy ręcznikiem.