Przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach powoduje, że skóra szybko traci wodę i zmniejsza się jej elastyczność. To powoduje powstawanie zmarszczek, gdy mówimy, czy się śmiejemy. A zmarszczki, jak wiemy, łatwo się pogłębiają, a trudniej je usunąć. Do tego, na przesuszonej skórze źle wygląda makijaż nawet taki, w którym zastosujemy dobrej jakości podkład czy bazę. Odwodniona skóra traci też koloryt. Rozwiązaniem nie jest bynajmniej stosowanie kremów nawilżających, bo gdy jest mróz, powodują one pękanie naczynek krwionośnych.

Reklama

Gdy pojawia się mróz, warto zadbać o płaszcz hydrolipidowy skóry, sięgając po tzw. krem barierowy. Ma on za zadanie utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry i zapewnić jej ochronę przed skutkami przesuszenia jak np. trądzik, zaczerwienianie i inne egzemy. Zobacz, czym jest krem barierowy i jak go aplikować.

Czym jest krem barierowy?

Zadaniem kremu barierowego jest zatrzymywania w skórze tego, co dla niej dobre i powstrzymywanie przed wnikaniem tego, co złe. Taki kosmetyk utrzymuje w równowadze barierę ochronną skóry, zapobiega jej przesuszaniu i naskórkowej utracie wody oraz uzupełnia warstwę lipidów (tłuszczów) na powierzchni naskórka. Krem barierowy działa pomocniczo przy leczeniu uszkodzeń skóry i przyspiesza gojenie się ran. Najczęściej w jego składzie znajdują się wazelina, woski roślinne, ceramidy, tlenek cynku, kwas hialuronowy czy gliceryna. Składniki te działają jak warstwa ochronna na skórze, tworząc na niej film.

Jak aplikować krem barierowy?

Krem barierowy tworzy na skórze warstwę okluzyjną. Zapobiega ona parowaniu wody z naskórka, ale działa w obie strony, przeszkadzając też we wnikaniu w nią substancji odżywczych. Dlatego krem barierowy stosujemy po nałożeniu na twarz codziennego kremu odżywczego czy serum. Dodatkowo krem barierowy nałożony na serum czy inny krem, sprawia, że składniki z tego kosmetyku wnikną głębiej i będą działać skuteczniej. Nakładając serum i na to krem, odczekaj kilka minut, aż jedna warstwa się wchłonie.

Makijaż nakładaj na krem barierowy. Krem barierowy sprawia też, że podkład nie będzie wysuszał naskórka, a dodatkowo lepiej się w niego wtopi i rozprowadzi. Stosując krem barierowy, często nie jest już potrzebna baza pod podkład. Nałożenie zbyt dużej ilości warstw może doprowadzić do ich zrolowania się.

Reklama

Przykładowe kremy barierowe

Przykładowe kremy barierowe (fot. materiały prasowe) / Materiały prasowe