Młodzi ludzie często zawierają przyjaźnie na podstawie wagi. Do takiego wniosku doszli autorzy badania zainicjowanego przez Dziennik Economics and Human Biology, który zajmuje się wpływem zmian ekonomicznych na ludzki organizm. Naukowcy z University of Hawaii przeanalizowali dane 5 tysięcy nastolatków i powtórzyli badanie po dwóch latach.

Reklama

JEDYNA CHYBA PUŁAPKA PRZYJAŹNI

Dobieranie się na zasadzie podobieństw oznacza, że dzieci z nadwagą spędzają czas razem a takie przyjaźnie mogą prowadzić do tycia.

Z kalkulacji wynika, że jeżeli nastolatek o wzroście 1,75m i wadze 67 kg ma przyjaciela o tym samym wzroście i wadze, który by utył 3 kg, to on sam mógłby przytyć 1 kg. Po pewnym czasie najprawdopodobniej masa obojga znacznie by się zwiększyła.

Autorzy badania podkreślają, że takie wyniki nie oznaczają jednoznacznie, czy to puszyści przyjaciele stymulują innych do tycia. Związek przyczynowy może być odwrotny: to ludzie o podobnej wadze ( w tym wypadku: wykraczającej poza normę) mają w zwyczaju trzymać się razem.

KTO Z KIM PRZESTAJE...

Natomiast pewne jest, jak bardzo wpływają na człowieka nawyki osób z jego otoczenia. Przejmujemy upodobania kulinarne dobrych znajomych i z dużym prawdopodobieństwem będziemy zamawiać w restauracjach podobne potrawy, jakie konsumują nasi współbiesiadnicy. Mniej prawdopodobne zaś jest, że w zamawianiu wysokokalorycznej potrawy zobaczymy coś złego. Nadwaga to skutek nie tylko diety ale też mało aktywnego stylu życia. Spędzane wspólnie z z otyłą osobą popołudnie z większym prawdopodobieństwem skończy się na kanapie, a nie na aktywnym wypoczynku czy spacerze. Z kolei szczupłe osoby zwykle spędzają czas aktywnie i stosują zdrowszą i mniej kaloryczna dietę.

Co ciekawe, oddziaływanie zer strony znajomych nie zwiększa się wraz z fizyczną bliskością miejsca zamieszkania. Przyjaciele, którzy mieszkają daleko mają nawet większy wpływ, niźli ci mieszkający w pobliżu czy sąsiedzi.

__________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Schudnij, a zaczniesz cieszyć się życiem
>>> Chciała schudnąć, a zagłodziła się na śmierć
>>> Nowa, rewolucyjna dieta gwiazd