Serum to specjalistyczny kosmetyk, który działa mocniej niż najbardziej zaawansowany krem. Jego sekret leży w silnie skoncentrowanych substancjach aktywnych i lekkiej, niemal wodnistej konsystencji, dzięki czemu efektywniej przenosi minerały i witaminy do głębokich partii skóry. Według specjalistów idealnie współgra z innymi kosmetykami, wzmacniając ich działanie w walce o piękniejszą skórę.

Reklama

Serum powstało we Francji. Pierwszy tego typu produkt stworzono w laboratoriach Estee Lauder w 1982 r. Chociaż początkowo w ogóle się nie przyjął, z czasem stał się obowiązkowym elementem pielęgnacji dla wielu kobiet. Dzisiaj na całym świecie dziennie sprzedaje się aż 3681 butelek „eliksiru młodości”. Stosuje się go na wszelkiego rodzaju kłopoty ze skórą – zmarszczki, uporczywy trądzik, nadmierne przesuszenie cery, przebarwienia. Niektóre dają nawet efekt liftingu.

Rady dla początkujących:

• Ponieważ wachlarz możliwości serum jest tak szeroki, a jego działanie naprawdę silne, ważne jest, aby dobrać odpowiedni kosmetyk. W wyborze o pomoc poproś doświadczoną kosmetyczkę, ewentualnie ekspedientkę w drogerii. Jeśli chcesz się przekonać, który najlepiej sprawdzi się na twojej skórze, zapytaj o próbki.

• Przygotuj się na nieco większy wydatek. Serum to wciąż kosmetyk dość drogi. Nie dość że jest pakowany w małych ilościach, zazwyczaj po kilkanaście mililitrów, to ceny najczęściej zaczynają się od 100 zł. Ale dobra wiadomość jest taka, że wystarczy tylko parę kropel, aby serum działało. Dzięki temu jedna buteleczka wystarcza na bardzo długo,

• Nie bój się, że twoja skóra rozleniwi się pod wpływem serum. Jeśli nie potrzebuje tak intensywnego preparatu, najwyżej nie skorzysta z zawartych w nim dobroczynnych substancji.

• Serum zawierające nietrwałe składniki, jak np. witaminę C, wymaga stosowania dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej w ciągu dnia. Bardzo dobrze sprawdza się za to jako kosmetyk na noc.

Stosowanie serum w 3 krokach

1. Zrób dokładny demakijaż

Dzięki temu twoja skóra lepiej skorzysta z zawartych w serum składników. Oczyszczaj ją delikatnie, np. za pomocą płynu micelarnego. Warto też regularnie robić peeling, np. dwa razy w tygodniu.

2. Wmasuj serum

Wystarczy kilka kropli. Nanoś je kolistymi ruchami, delikatnie masując skórę - to pobudzi krążenie i zwiększy wchłanianie.

3. Wklep krem

Samo serum nie zapewni skórze odpowiedniej ochrony przed słońcem czy mrozem. Zawsze nałóż więc na wierzch krem - dobrany do pory dnia i potrzeb swojej skóry.