Słońce pobudza nas do działania, poprawia humor. Opalenizna świadczy o tym, że wakacje były udane. A słońce zmusza organizm do produkcji witaminy D, która jest niezbędna, by kości były mocne. Aby w pełni korzystać z tych dobrodziejstw, zróbmy wszystko, by zminimalizować negatywne skutki słonecznych kąpieli.
1. Przyzwyczaj skórę
Nie wystawiaj się od razu na długotrwałe działanie promieni słonecznych, bo skóra potrzebuje czasu, by wytworzyć barierę ochronną. Najpierw należy opalać się najwyżej 10-15 minut dziennie, dopiero po kilku dniach można zostać na słońcu dłużej. Nie bez znaczenia jest to, co jemy. Na kilka tygodni przed planowanym urlopem nie żałujmy sobie warzyw zawierających beta-karoten (marchew i pomidory), który przygotuje skórę do opalania (pochłania promienie UV). W diecie nie powinno zabraknąć również produktów bogatych w witaminę E i C (kiełki zbóż, oleje roślinne, jajka, masło, kasza jęczmienna i gryczana, orzechy, szparagi, porzeczki, papryka), które przeciwdziałają wolnym rodnikom powstającym pod wpływem promieni słonecznych.
2. Opalaj się o odpowiedniej porze
Najłatwiej o oparzenie między godziną 11 a 15, kiedy słońce jest najmocniejsze. W tym czasie lepiej odpoczywać w zacienionym miejscu.
3. Używaj kremów z filtrami UVA i UVB
Kosmetyki trzeba dobierać do swojej karnacji i indywidualnej reakcji na słońce. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem. Należy nakładać dość dużą warstwę kremu i rozsmarować ją równomiernie po całym ciele. Po dwóch, trzech godzinach słabnie skuteczność kremów do opalania i trzeba posmarować się ponownie. Gdy na przemian opalamy się i kąpiemy, wybierajmy kosmetyki wodoodporne. Na rynku są też dostępne specjalne kremy po opalaniu, które odpowiednio nawilżają skórę.
4. Chroń znamiona. Na słońce nie powiniśmy wystawiać żadnych pieprzyków, czy innych zmian skórnych. Warto smarować je kosmetykami z dużym filtrem, które skutecznie chronią przed działaniem promieni słonecznych. Gdy coś nas zaniepokoi w wyglądzie znamienia (jego kolor, wielkość, wypukłości, zaczyna swędzieć lub krwawić) należy zgłosić się do dermatologa.
5. Na słońcu noś zawsze nakrycie głowy i okulary z filtrem UV
Jeśli bierzesz leki, sprawdź, czytając informację na opakowaniu, czy nie wchodzą w reakcję z promieniami slonecznymi.
6. Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów
Jeśli boli cię głowa, masz temperaturę, przyśpieszone tętno, czujesz się osłabiona i rozbita - natychmiast zejdź ze słońca. Przegrzałaś organizm, czego skutkiem może być nawet udar słoneczny.
Kosmetyki do opalania i pielęgnacyjne:
1. Balsam do opalania, wodoodporny, filtr 45, Soraya, 24 zł
2. Balsam rozświetlający sprzyjający opalaniu, filtr 6, Lirene, 20 zł
3. Wodoodporne mleczko karotenowe do opalania, filtr 6, Nivea, 30 zł
4. Mleczko do opalania w sprayu i po opalaniu, filtr 10, Carotten, komplet, 26 zł
5. Mleczko ochronne do opalania w sprayu, filtr 10, Lirene Family, 22 zł
6. Balsam przedłużający opaleniznę, Kolastyna, 10 zł
7. Szampon do włosów + mgiełka z filtrem słonecznym, chroni przed promieniowaniem UV, Sun Protect, wzór
8. Krem ochronny dla dzieci, bezzapachowy, wodoodporny, filtr 30, Nivea, 30 zł