Zima jest szczególną porą roku, kiedy codzienna pielęgnacja skóry powinna wyglądać inaczej, niż w pozostałych porach roku. Wynika to z niekorzystnych warunków zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Na dworze zimno, wiatr, śnieg są czynnikami, które mogą powodować uszkodzenie naturalnej hydrolipidowej bariery na powierzchni skóry. W pomieszczeniach z kolei centralne ogrzewanie powoduje wysuszenie powietrza i to też może uszkadzać tę barierę – mówi agencji Newseria Lifestyle dr Agnieszka Czubak, dermatolog z Centrum Medycznego Falck.

Reklama

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy i dobór odpowiednich kosmetyków zależą od tego, z jakim rodzajem cery mamy do czynienia. Dobrze, jeśli wybrany produkt ma w swoim składzie substancje kojące, łagodzące podrażnienia, nawilżające i chroniące przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

W przypadku skóry suchej rzeczywiście pielęgnacja zimą powinna zawierać kremy półtłuste albo tłuste. Natomiast pielęgnacja skór łojotokowych z tendencją do tworzenia się sebum może zawierać kremy nawilżające, niewskazane są kremy tłuste – mówi dr Agnieszka Czubak.

Dr Agnieszka Czubak radzi także, by używać nawilżaczy powietrza, kiedy nie jest to konieczne zrezygnować z makijażu, unikać gorących kąpieli i gruboziarnistych peelingów. Trzeba pozwolić skórze oddychać, wykorzystywać naturalne natłuszczanie i nawilżanie. Zimą konieczne jest natomiast używanie kremu z odpowiednimi filtrami, ponieważ promienie słoneczne odbijające się od śniegu działają jeszcze silniej.

Ekspozycja na słońce w porze zimowej jest prawie taka sama jak latem, a szczególnie promieniowanie UVA może powodować uszkodzenie skóry łącznie z uszkodzeniem włókien kolagenowych i włókien elastynowych. Dlatego w słoneczne dni zimowe, zarówno w mieście, jak i w górach, gdzie dodatkowo jeszcze słońce odbijane jest przez śnieg, konieczne jest używanie kremów z blokerami minimum 30, a optymalnie 50 – radzi dr Agnieszka Czubak.

Ważny jest też odpowiedni zimowy jadłospis, który poprawia stan skóry.

Skóra wymaga suplementacji witaminami, mikroelementami oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. To, że jest eksponowana na niekorzystne warunki wymaga tego, żeby te składniki uzupełniać. W związku z tym oczywiście owoce, warzywa, które bogate są w witaminy i składniki mineralne. Natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe, które występują głównie w olejach roślinnych, w rybach, potrzebne są do odbudowy ochronnego płaszcza hydrolipidowego na skórze – dodaje dr Agnieszka Czubak.

Zima to najlepszy czas na wykonanie niektórych zabiegów medycyny estetycznej. Peelingi chemiczne, mezoterapia, mikrodermabrazja, depilacja laserowa czy fotoodmładzanie – dobrze wykonywać właśnie w tym czasie, ponieważ z jednej strony zmniejszamy ryzyko wystąpienia przebarwień, a z drugiej – dajemy swojej skórze czas i dobre warunki do regeneracji.

W zimowej pielęgnacji nie można zapominać jeszcze o ustach. Wiatr i mróz sprawiają, że ich powierzchnia bardzo często wysycha i pęka. Dlatego warto regularnie stosować wazelinę lub pomadkę ochronną, najlepiej zawierające witaminę E lub masło shea.