Dieta bogata w „słońce”

Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niemu właśnie wytwarzana jest witamina D odpowiedzialna m.in. za zdrowie kości, zębów czy odporność. Jej niedobór charakteryzuje się szeroko znanymi objawami: depresje zimowe, zmiany i wahania nastrojów, nerwowość, senność. Dlatego w tym okresie warto przyjmować suplementy diety zawierające tę witaminę. W tym okresie należy wprowadzić do diety także tłuste ryby (makrele, łososie) oraz wzbogacić ją produktami mlecznymi oraz jajkami. Warto urozmaicać swoje codzienne posiłki dużą ilością owoców i warzyw sezonowych. Na talerzach nie powinno zabraknąć pieczonych marchewek, batatów czy buraków. W trakcie intensywnego dnia warto przekąsić bogatą energetycznie bułeczkę mleczną - w połączeniu z owocami, dżemami i serkami "smacznie" pobudzi organizm.

Ruch i światło

Choć promieni słonecznych nie da się zastąpić sztucznym światłem, to warto, aby w naszym codziennym otoczeniu dominowały jasne, ciepłe barwy i wręcz nadmiar oświetlenia. Dodatkowe lampy w domu z mocniejszymi żarówkami w wielu kolorach, stale odsłonięte rolety i zasłony oraz barwne dodatki takie jak narzuty, pledy i poduszki. To spowoduje, że organizm będzie pozytywnie odbierał otoczenie, a sztuczne światło pobudzi go do normalnego funkcjonowania. Drugą, ważną rzeczą jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Czasami warto zrezygnować z porannej podwózki samochodem do pracy i przejść się lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Weekendowe leżenie na kanapie można zastąpić spacerem po okolicy lub wyjazdem w góry. Te ostatnie sprzyjają dostarczeniu organizmowi dawki słońca, którego promienie odbijając się do śniegu mają mocniejsze natężenie a tym samym i działanie.

Na szczęście ten okres jest krótki i przejściowy – warto jednak zastosować się do powyższych wskazówek, aby uchronić organizm przed przemęczeniem i osłabieniem.

Podziękowania za pomoc w przygotowaniu artykułu dla ekspertów marki Dan Cake.