Gdzie najczęściej wykorzystuje się botoks? Jeszcze 10 lat temu mówiło się, że można nim wygładzać zmarszczki tylko w górnej części twarzy. Jak ta technika się rozwinęła i jakie daje możliwości dziś?

Reklama

Doktor Andrzej Ignaciuk: Toksyna botulinowa nadal pozostaje najważniejszym i najczęściej stosowanym zabiegiem w medycynie estetycznej. Najlepsze, najbardziej przewidywalne i najbezpieczniejsze efekty osiągniemy używając botoksu w górnej części twarzy: są to okolice oczu, czoło oraz obszar między brwiami. Ostatnio z coraz lepszymi efektami zabiegom z toksyną botulinową poddaje się także dolną część twarzy: bródkę, mięśnie żwacze czy okolice i kąciki ust.

Jakie są jego mniej klasyczne oraz nowe zastosowania w medycynie estetycznej?

Dosyć często, szczególnie w okresie letnim, stosuje się toksynę botulinową w okolicach pach, rąk oraz stóp – w celu leczenia nadpotliwości.

Co oznacza sławne „przebotoksowanie” twarzy i kto jest na nie szczególnie narażony? Czy to kwestia ilości podanego preparatu czy częstotliwości wykonywania zabiegów?

Nieumiejętne podanie toksyny botulinowej sprawia, że twarz staje się nieruchoma, skóra zbyt napięta, a powieki opuchnięte. W skrajnych przypadkach może dojść także do asymetrii twarzy. Aby tego uniknąć należy zastosować kilka zasad. Po pierwsze, botoksu nie powinno podawać się częściej niż co trzy miesiące. Po drugie, powinno się to robić tylko u doświadczonego lekarza. Tylko zbyt częste podanie botoksu w złych okolicach i przez osobę niekompetentną może spowodować niepożądane efekty. Przy dobrze wykonanym zabiegu, przeszklonym lekarzu, rozsądnej pacjentce i odpowiednich wskazaniach niebezpieczeństwo jest minimalne.

Czy mięśnie odzwyczajają się od normalnej pracy przy wielokrotnym podaniu? Czy potem wrócą do normalnej aktywności i jak długo im to zajmie?

Przy właściwym podaniu toksyny botulinowej nie ma niebezpieczeństwa, ze mięśnie ulegną zanikowi lub będą słabsze. Jest natomiast istotne, aby podać odpowiednią ilość w odpowiedni sposób i po upływie określonego czasu. Toksyna botulinowa pomaga również w odzwyczajeniu się od marszczenia. Dlatego szczególnie polecana jest osobom, które cały czas marszczą czoło lub okolicę między brwiami Dzięki botoksowi można odzwyczaić się od tego postarzającego nawyku w przeciągu 2-3 lat.

Co można zrobić, gdy coś pójdzie nie tak i efekt jest nie taki, jakiego oczekiwaliśmy? Czy duże jest ryzyko pojawienia się niechcianych rezultatów, zakładając, że wybieramy doświadczonego lekarza?

Ryzyko jest minimalne, jeżeli wybieramy doświadczonego lekarza oraz robimy to w tych standardowych, zalecanych obszarach twarzy. W przypadku pojawienia się niepożądanych efektów ubocznych, jak asymetria czy opadania powieki, to jest to wina złego podania preparatu. I wtedy jeżeli nie minęło więcej niż 2-3 tygodnie, możemy próbować to korygować. W okresie późniejszym musimy czekać, aż efekt minie, jest to zazwyczaj okres ok 3-6 miesięcy. Czasem również niechciane efekty wynikają z zachowania pacjentów, którzy nie zalecają się do zaleceń lekarza.